İlk Korona Virüs Aşısı ABD’de Denendi

ABD Washington eyaletindeki Kaiser Permanente Araştırma Merkezi'nde bulunan korona aşısı 4 insan üzerinde denendi.

SAĞLIK 17.03.2020, 20:40 17.03.2020, 20:48
İlk Korona Virüs Aşısı ABD’de Denendi

Aşı Geliştirildi

ABD Washington eyaletindeki Kaiser Permanente Araştırma Merkezi'ndeki korona virüs ekibinin başındaki Dr. Lisa Jackson aşı denemeleri hakkında açıklana yaptı. Ekip olarak sadece bu virüs üzerinde çalıştıklarını ve ilk başarılı aşı çalışmasını yaptıklarını belirtti. Alı ilk kez insanlar üzerinde de denendi. ABD’de yaşayan Jennider Halley aşı denemeleri için gönüllü oldu. Halley’e aşı yapılırken kaydedilen görüntüler kamuoyu ile paylaşıldı. 

Aşı için gönüllü olanların takip edilmesiyle aşının piyasaya sürülüp sürülmeyeceği belli olacaktır. Aşı denemeleri başarılı olsa dahi alınacak izinler ve bürokratik süreçten sonra halka arz edilecektir. Ancak ülkemizde satışa sunulması zaman alacaktır. 

Virüs İçin 2 İlaç Etkili Oluyor

Avusturyalı bilim insanları korona virüs için etkili olan 2 ilacı açıkladı. Farklı hastalıklar için üretilen 2 farklı ilaçlar hastalarda etkili oldu. Avusturya’daki Klinik araştırma merkezinde ilaçların insan üzerinde denemesi yapıldı. Sonuçlar ise sevindirici tabloyu ortaya çıkardı. Bu ilaçlar korona virüs kapan hastaları iyileştirdi. Virüsten vücuttan tamamen atıldığını gösterdi. İlacı kullanan insanlar 3 ay daha gözetim altında tutulacaktır. Başka etkileri görülmediği takdirde seri olarak kullanılabilecektir.

Söz konusu ilaçlar HIV tedavisinde kullanılan 2 farklı ilaçtır. Avusturya’da kullanılan bu ilaçlar gerekli testlerden geçtikten sonra dünyanın kullanıma sunulacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)