İlik Verecek Olan Donörler Son Anda Vazgeçiyor

TÜRKÖK aracılığı ile iki küçük hastaya uygun ilik bulunmuştu ki donörler son anda vazgeçti. Ailelerin yaşadığı mutluluk da yarım kaldı.

SAĞLIK 05.06.2018, 00:24
İlik Verecek Olan Donörler Son Anda Vazgeçiyor

Lösemi Hastaları İlik Bekliyor

Kütahyada yaşayan öğretmen çiftin 9 yaşındaki çocukları Emre Çatal’a lösemi teşhisi konuldu. İlik nakli için uygun donör bulamayan aile TÜRKÖK’e başvurdu. 34 yaşında bir erkeğin iliğinin uyumlu olduğu belirlendi. Ancak nakil öncesinde donör ilik bağışlamadan vazgeçti. Bunun üzerine Dünya Kemik İliği Bankası’na başvuruldu. Ancak burada bulunan uyumlu bağışçılar da çeşitli sebeplerle donör olamadı. Ailenin düzenlediği bağış kampanyaları da sonuçsuz kalınca umutlar yarım kaldı.

Emre ile aynı kaderi paylaşan diğer bir çocuk ise Manisa’da 8 yaşındaki Zeynep Topçu oldu. 2 yıl önce lösemi teşhisi konulan Zeynep tedavilerle iyileşse de hastalığı yeniden tekrarladı. İlik nakli için TÜRKÖK aracılığıyla bir donör bulundu. Hatta nakil için gün bile verildi. Ancak donör son anda vazgeçti. Aile ise halen bu kötü haberi kızlarına veremedi.

İlik Nakli İçin Farkındalık Yetersiz

Ülkemizde ilik bağışı maalesef son derece yetersiz. Güney Kıbrıs gibi küçük bir ülkede bile 200 binden fazla bağışçı varken 80 milyonluk ülkemizde 290 bin kadar bağışçı var. Bu durum uygun iliği bulmayı zorlaştırıyor. İlik bulunsa bile donörler vazgeçebiliyor. En büyük sebep ise halkın bilinçsiz olması. Kamu spotları ile halk bilinçlendirilmeli.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)