İki Çocuğu Isıran Köpek Kuduz Çıktı, Alarm Verildi

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bulunan Taban Mahallesi'nde iki çocuğu aynı köpek ısırdı. Olayın ardından yapılan tetkiklerde köpeğin kuduz olduğu anlaşılınca bölgede alarm verildi.

SAĞLIK 24.01.2018, 22:52
İki Çocuğu Isıran Köpek Kuduz Çıktı, Alarm Verildi

Köpeğin Yavrularına Bakacaklardı

Siverek ilçesine 16 km. uzaklıkta bulunan Taban kırsal mahallesinde yaşanan talihsiz olay, bölgede alarma sebep oldu. iki çocuk yeni doğum yapan köpeğin yanına giderek yavrularını kontrol etmek istedi. Bu sırada iki çocuk birden anne köpeğin saldırısına uğradı. Köpek, çocukları el, kol ve başlarından ısırdı. Yaralı çocuklar köylüler tarafından hemen hastaneye kaldırıldı. Çocuklar Siverek Devlet Hastanesinde tedavi altına alırken, köylüler köpeğin davranışlarından şüphelenerek Siverek Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne haber verdi. 

Köyde Aşı Yapıldı

Köylüler köpeği kapalı bir alana kapatarak yetkililerin gelmesini beklerken, köpek hayatını kaybetti. Olay yerine gelen yetkililer incelemek üzere köpekten numune aldılar. Adana Veteriner Kontrol Enstitüsüne gönderilerek incelemesi tamamlanan köpeğin kuduz olduğu anlaşıldı. Bu teşhis üzerine yetkililer köyde karantina başlattı. Köydeki kedi ve köpekler Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü ekipleri tarafından aşılandı.  Şanlıurfa Halk Sağlığı Müdürlü ekipleri ise ev ev gezerek köy halkına kuduz aşısı yaptı. 

Siverek Belediyesi ekipleri kuduz köpeği kontrollü bir şekilde derin bir çukura gömdüler. 

Köpeklerin ısırdığı 2 çocuk ile olay anında çocukların kanına temas eden 13 kişi gözetim alındı ve tedavileri devam ediyor.

Yorumlar (0)