İhraç Olan Doktorlara Özelde Çalışma İzni

AK Parti tarafından TBMM’ye sunulan yasa teklifine göre kamu görevinden çıkarılan ya da güvenlik soruşturması olumsuz neticelenen doktorlar kendi muayenehanesini açabilecek.

İhraç Olan Doktorlara Özelde Çalışma İzni

Sadece Doktorlar
Sağlık Bakanlığı bünyesinde görev yaparken ihraç edilen doktor ve diş tabipleri AKP’nin meclise sunduğu yeni yasa teklifi ile birlikte özel hastanelerde çalışma imkânına kavuşacak. Bunun yanı sıra kendi muayenehanesini de açabilecek doktorların yasal hizmet zorunluluğunu da yerine getirmiş olmaları gereklidir. Eğer bu yasal hizmet zorunluluğu yerine getirilmemiş ise geriye kalan süre boyunca beklemeleri gerekecektir. 

Bu düzenlemeden sadece doktorlar ile diş tabipleri istifade edebilecektir. Ancak sadece kamu görevinden ihraç edilen doktorlar değil aynı zamanda güvenlik soruşturması nedeniyle işine başlayamayanlar da kapsam içerisine dâhil edilmiştir. Böylelikle doktorların eğitimlerinin boşa gitmesinin de önüne geçilmiş olacaktır. 

Diğer Meslekler de Düzenleme Bekliyor
Doktorlara yönelik olarak yapılan bu iyileştirmenin diğer meslekler için de yapılması talep ediliyor. Bu kapsamda öğretmenler, avukatlar gibi daha pek çok meslek grubu bu mağduriyetleri yaşamaktadır. Geçtiğimiz günlerde beraat veya takipsizlik almış öğretmenlere de özelde çalışma izninin verileceği HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu tarafından ifade edilmişti. Böylelikle en azından kişiler hakkında OHAL Komisyonu kararı çıkmadan evvel özelde çalışmalarına imkan tanınmış olacaktır. Masum olan ihraç personellerin hayatlarını idame ettirebilmeleri açısından bu düzenleme oldukça önem arz etmektedir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE