Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nasıl Geçer?

Geceleri bacaklarınızı hareket ettirmek istiyor ve bir türlü rahat edemiyorsanız huzursuz bacak sendromu yaşıyor olabilirsiniz. Bu durum demir eksikliğine bağlı olarak hamilelikte sıklıkla ortaya çıkıyor. Yaşam kalitesini bozan bu durum bir an önce teşhis ve tedavi edilebilir.

Huzursuz Bacak Sendromu Nedir? Nasıl Geçer?

Huzursuz Bacak Sendromu Nasıl Ortaya Çıkıyor?

Huzursuz bacak basit bir sorun gibi görünse de aslında nörolojik temelli bir hastalık. Geceleri yatağa giren kişiler rahat edemez, sıklıkla kalkar, ayaklarını ovar ve hatta bazen su dolu leğene sokma ihtiyacı hisseder.

Otobüs yolculuğu, sinema, uzun saatler oturarak çalışmak gibi hareketin sınırlandığı durumlarda daha çok ortaya çıkar. Kişi sürekli ayaklarını hareket ettirmek, uzatmak çekmek ister. En belirgin belirtisi sürekli olarak hareket etme isteğidir. Bu durum geceleri uyku kalitesini son derece bozar.

Gebelikte Daha Sık Görülür

HBS nedeni tam olarak bilinmiyor ancak beynin bazı bölgelerinde demir azalması nedeniyle sinir ileticilerinin etkisinin azaldığı düşünülüyor. Kadınlarda daha çok görülen hastalık demir eksikliği olanlarda artıyor. Gebelik döneminde ise çok daha sık görülüyor. Bu yüzden huzursuz bacak sendromu için demire mutlaka bakılmalı ve eksiklik varsa tedavi edilmelidir. Bu durum genelde hastalarda iyileşme sağlayacaktır.

Romatizma İle Karıştırmayın

Parkinson tedavisinde kullanılan ilaçlarla HBS tedavisi mümkündür. Dünyada da bu tedavi uygulanmaktadır. Hastalık romatizma ile karıştırılmamalıdır ve romatoloji bölümüne değil bir nörologa başvurulmalıdır.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE