HIV Testi Zorunlu Olmalı Tartışması

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde HIV virüsü taşıyıcısı olan annenin doğumunda doktorların ameliyata girmek istememesi ve bunun ardından deneyimsiz bir asistanın doğuma girmesi sonrası tartışmalar başladı.

SAĞLIK 07.01.2018, 21:22
HIV Testi Zorunlu Olmalı Tartışması

Ameliyat sırasında eline iğne batan asistan gözetim altında tutulurken HIV testi yapılmasının zorunlu tutulup tutulmaması tartışmaları baş gösterdi. 

Mali Yük Oluşturur

Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan uzmanlar evlenmeden önce herkese HIV testi uygulamak mali açıdan ciddi yük getireceğini dile getiriyorlar. Bunun yanı sıra test sırasında tespit edilemeyen virüs 1 ay sonra kendisini gösterebilmektedir. Diyen uzmanlar da bulunmaktadır. Ayrıca kişilerin mahremiyetini de olumsuz etkileyeceği için de yapılmaması gerekir diyen doktorlar da bulunmaktadır. 

Kesinlikle yapılmalı diyen uzman doktorlar ise mahremiyete zarar vermeden bu testlerin yapılması gerektiğini ifade ediyor. Özellikle son yıllarda HIV virüsünün 5 kat hızla artış göstermesi bu konuda da gerekli çalışmaların yapılmasını zorunlu hale getiriyor.

80 Yıllık Mevzuat

Bu konuyu düzenleyen mevzuatın 80 yaşında olduğu belirtilirken gerekli birtakım düzenlemeler yapılmış ise de onaylanmadığı ifade ediliyor. Dolayısıyla hali hazırda isteğe bağlı olarak HIV testi yaptırmak mümkün olmaktadır.

Konu hakkında mutabakata varılamasa da tartışmalar sürmeye devam edecek gibi görünüyor. Zira insan sağlığını yakından etkileyen bir durum söz konusu olmaktadır. Ayrıca doktorlar HIV virüsü taşıyan kimselerin gerekli tedbirleri almaları durumunda bu virüsten korunabileceklerini de dile getiriyorlar.

Yorumlar (0)