Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliğinin Genlerle İlişkisi

Harvard ve Massachusetss Üniversiteleri tarafından yapılan araştırmalar neticesinde dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye neden olan gen varyasyonları tespit edildi.

Hiperaktivite ve Dikkat Eksikliğinin Genlerle İlişkisi

55 Bin Kişi İncelendi
Pek çok kişinin karşı karşıya olduğu dikkat eksikliği ve hiperaktivite sorunlarına karşı bilim insanları çalışmalar yürütüyor. Son olarak Harvard ve Massachusetss üniversiteleri 55 bin kişinin üzerinde bir çalışma yaptı. Bu kapsamda hiperaktivite ve dikkat eksikliği sorunu bulan toplam 20 bin kişinin genetik yapıları incelendi. Hastalığa sahip olan kişilerin genleri ile sağlıklı insanların genleri birbirleri ile kıyaslandı. Böylelikle bu hastalıklara neden olan gen varyasyonlarının neler olduğu tespit edildi. 

Bilim insanları tarafından yapılan bu çalışma neticesinde dikkat eksikliği ve hiperaktivite hastalıklarının da tedavisinin tespit edilmesi bekleniyor. Nature Genetics dergisinde yayınlanan bu araştırma hastaların da umutlarını tazelemesini sağladı. 

Bu hastalığa neden olan 12 farklı bölge tespit edildi. Örneklemin oldukça geniş tutulması da pek çok ihtimalin değerlendirilmesine de imkan sundu. Bu hastalığa yakalanan kişiler dikkatlerini toplamayı başaramıyor ve aynı zamanda dürtülerine de hakim olamıyor. İşte tüm bu sorunlar insanların yaşamlarını ciddi oranda zorlaştırmaktadır. Geliştirilecek olan yeni tedaviler ile birlikte dikkat eksikliği ve hiperaktivitenin tarih olması söz konusu olabilir. Hastalıkların tedavisi için geliştirilecek olan ilaçlar uzun bir deneme sürecinden geçtikten sonra piyasaya sürülecektir. Ardından diğer ülkelere de ilaçların gönderilmesi gündeme gelecek.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE