Hijyen Takıntısı Olanlar Bağırsak Hastalıklarına Daha Açık

Aşırı hijyenik koşullarda yaşayan insanlarda bağırsak hastalıklarının görülme riski çok daha fazla.

SAĞLIK 13.12.2018, 18:49
Hijyen Takıntısı Olanlar Bağırsak Hastalıklarına Daha Açık

Aşırı Hijyen Bağırsak Sistemini Zayıflatıyor
Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Karaman, aşırı hijyenik koşullarda yetişen çocukların, erişkin olduğu zaman bağırsak hastalıklarına daha açık olduğunu belirtti. Çünkü bu çocukların bağışıklık sistemi ilerleyen dönemde anormal reaksiyonlar veriyor ve ülseratif kolit gibi hastalıklar görülebiliyor. Gelişmiş ülkeler dahil tüm dünyada sıklıkla görülen bu durum genetik, çevresel faktörler, bazı ilaçlar, bakteriler ve mikroorganizmalar tarafından da tetikleniyor. Temizlik takıntısı olan, aşırı hijyenik ebeveynler hastalığın ortaya çıkmasında çok etkililer. Çünkü bu çocuklar büyüdüğünde immün sistemleri yeterince gelişmemiş oluyor ve ülseratif kolit hastalığı görülebiliyor. 

Ülseratif Kolit Nedir?
Bu hastalık erişkin olduktan sonra genelde 40-45 yaş civarında başlayabiliyor. Hastalığın sebebi tam olarak bilinmiyor ve bu yüzden de kesin bir tedavi uygulanamıyor. 

Hastalık kalın bağırsak iç duvarında görülüyor ve orada iltihap, ödem, ülser, yaralar, kanamalara sebep oluyor. Hastalarda kanlı ishal, kilo kaybı ve karın ağrısı gibi şikayetlerle kendisini gösteriyor. Hastalara kolonoskopi yapılıyor ve alınan parçanın patolojik incelemesi ile tanı koyuluyor. 

Hastalığın tam olarak tedavisi olmadığı için hastalarda kansızlık, beslenme bozukluğu, yorgunluk, kilo kaybı, böbrek fonksiyonlarında bozukluk gibi şikayetler devam ediyor. Ön yılı aşan hastalarda ise bağırsak kanseri riski yükseliyor. Bağırsağın bir bölümü değil de tamamında tutulum olan hastalarda kanser riski daha yüksektir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@