Hidrosefali Hastası Yağmur Bebek Tıp Literatürüne Girebilir

Hidrosefali nedeniyle beyin dokusu oluşmayan yağmur bebek hayata tutundu ve 35 günün sonunda taburcu edildi.

SAĞLIK 19.02.2019, 19:10
Hidrosefali Hastası Yağmur Bebek Tıp Literatürüne Girebilir

Doktorlar Aldırın Dedi Ama Yağmur Bebek Yaşamayı Seçti
Muğla Bodrum’da yaşayan 29 yaşındaki Nafiye Işık, ikinci çocuğuna 4 aylık hamileyken bebeğin hidrosefali olduğunu öğrendi. Yai bebeğin beyin dokusu oluşmamış ve yüzde 90’u omurilik sıvısı ile doluydu. Çift, pek çok hastaneye başvurarak çare aradı ancak hepsi de aynı şeyi söyledi. Anneye de zarar verebileceği gerekçesi ile bebeği aldırmalarını istediler. Ancak bebeği aldırmak istemeyen çift, 8 Ocak’ta kızları

Yağmur Meva’yı kucağına aldı. 
Yağmur bebek İzmir’de yoğun bakım ünitesine alınarak takip edildi. Doktorlar yine Yağmur bebek için olumlu şeyler söylemedi ve beklendi. Ancak bebek, beyin dokusu olmamasına rağmen ağlıyor ve normal bir şekilde hareket edebiliyordu. Kilo alımı da olması gerektiği seyretti. Bu olumlu gelişmeler doktorlara da umut oldu ve şant yardımı ile beyindeki sıvı boşaltıldı. Operasyondan sonra bebeğin başı 5 cm küçüldü ve büyümeye devam etmiyor. Bu gelişmelerden sonra 35 günün sonunda taburcu oldu. 

Literatüre Girebilir
Yeni Doğan Yoğun Bakım Sorumlusu Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Cem Çiçek Yağmur bebeğin solunum sıkıntısı ve hidrosefali ile kendilerine geldiğini söyledi. yaşamaz denilmesine rağmen gelişimi diğer bebekler gibi seyreden Yağmur bebek muhtemelen tıp literatürüne girecek ve diğer ailelere umut olacak.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@