Hepatit B Anne Karnında Engellenebilir

Anneye doğuma yakın tedavi uygulanarak bebekte hepatit B olması engelleniyor. Hepatit B İçin Aşı Ve Serum...

SAĞLIK 18.03.2019, 20:31
Hepatit B Anne Karnında Engellenebilir

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği (KLİMİK) Genel Sekreteri Doç. Dr. Süda Tekin, hepatit B hastalığının artık anne karnında engellenebildiğini açıkladı. Bulaşıcı bir hastalık olan hepatit B, anneden bebeğe de geçiyor. Kan ve cinsel yolla bulaşan hepatit B, C ve D hastalıklarından aşılarla korunmak mümkün. Hepatit C hastalığı ise tamamen tedavi edilebiliyor. Böylece karaciğer hastalıkları ve siroz görülmesi de azalıyor.

Son rakamlara göre 109 bin hepatit B hastası bulunuyor. Hastalık tedavi edilmezse karaciğer sirozu, kanser ve organ nakli gibi ileri hastalıklara sebep olabilir. Hepatit B artık bu kötü sonuçlara gerek kalmadan tedavi edilebilecek. Anne karnındaki bebeğin hepatit B hastası olması söz konusu ise anneye uygulanan tedavi ile bebeğin hepatit B hastası olması engellenebiliyor. Hepatit B hastası olan anneler mutlaka hastane ortamında doğum yapmalıdır. Çünkü bebek doğduğu anda hemen müdahale ediliyor. Bebeğe hepatit B aşısının yanı sıra bir de serum uygulanıyor. Böylece anneden bebeğe hastalık aktarımı minimum düzeye iniyor. 

Hasta olmayan annelerin bebeklerine de hepatit B aşısı yapılması rutin bir uygulamadır. Hastalık riski olan bebeklere ise ilave olarak bir de serum uygulanıyor. Böylece anneden bebeğe genetik hastalık aktarımı önlenmeye çalışılıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)