Hemşirelik Stajları Uzaktan Eğitim ile Yapılabilecek

Hemşirelik son sınıf öğrencileri, üniversitenin karar alması halinde stajlarını isterlerse uzaktan eğitim yoluyla yapabilecektir.

SAĞLIK 10.04.2020, 22:25
Hemşirelik Stajları Uzaktan Eğitim ile Yapılabilecek

Salgın Döneminde Hastane Stajı Yapılacak mı?

Hemşirelik öğrencileri lisans eğitimleri boyunca belirli dönemlerde staj yapmaktadır. Stajlar hastane ortamında yapılarak mesleki deneyim kazanılmaktadır. Ancak şu dönemde hastanelerde korona virüs yoğunluğu mevcuttur. Bu nedenle hastanede staj yapan öğrencilerin bu dönemki stajlarına devam edip etmeyecekleri merak konusuydu. 

İşte bu konuda YÖK tarafından bir karar alındı. Öğrencilerin mağdur olmaması için gerekenin yapılacağı açıklandı. Öğrencilerin sağlığının söz konusu olduğu hatırlatılarak seçimlik hak tanındı. Öğrenciler isterlerse hastanede staj yapabileceği gibi isterlerse de uzaktan eğitim ile stajlarını yapabilecektir. İşte bu haberi YÖK Başkanı Yekta Saraç, twitter hesabı üzerinden duyurdu. 

Son Sınıf Öğrenciler Yararlanacak

Saraç’ın açıklamasına göre 2019-2020 eğitim öğretim döneminde hemşirelik son sınıf öğrencisi olanlar için düzenleme yapılmıştır. Bu öğrencilerin sağlık merkezlerinde yapacakları staj ve uygulama eğitimleri konusunda üniversitelere 2 seçenek sunulmuştur. Bu seçeneklerden ilki gerekli olan koruyucu önlemlerin alınarak öğrencilerin hastanelerde stajına devam etmesidir. İkinci seçenek ise stajın da diğer eğitimler gibi uzaktan eğitim ile devam etmesi oldu. Seçim hakkı ise öğrencilerde değil, üniversitelerdedir. Yüksek öğretim kurumları bu konuda bir karar alacak ve öğrencilerine açıklayacaktır.

Söz konusu uygulama yalnızca 2019-2020 eğitim öğretim döneminin bahar dönemine ilişkindir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
MMetin agirman 1 yıl önce
İstanbul