Hemşireler Mesleğin İcrasının Kendilerine Bırakılmasını İstiyor

Yapılan son düzenlemeler ile bazı sağlık personellerine hemşire olarak atanma imkanı verilmesi, hemşirelerden tepki topluyor.

SAĞLIK 12.04.2019, 22:07
Hemşireler Mesleğin İcrasının Kendilerine Bırakılmasını İstiyor

Hemşireler Atama Bekliyor
170 bin kişilik sağlık personelinin büyük çoğunluğu hemşirelerden oluşuyor. Ülkemizdeki 132 hemşirelik fakültesi her sene binlerce mezun veriyor. Son 5 yıl içinde mezun olan 152 bin hemşireden yalnızca 40 bini atanmıştır. Hemşirelerin büyük çoğunluğu atanmak için beklemektedir. 

Diğer yandan hemşire dışındaki diğer sağlık çalışanlarının hemşire olarak atanmasının önü açılmaktadır. Yapılan son değişikliklerle ameliyathane teknikeri, acil tıp teknikeri ya da diyaliz teknikeri gibi kişilerin de hemşire olarak atanması için düzenlemeler yapılmaktadır. Bu kişiler alacakları yüzeysel eğitimler sonucunda hemşire olarak görev yapacaktır. Toplum sağlığının söz konusu olduğu hemşirelik mesleği işin ehillerine bırakılmalıdır. 

Hastalara ve hemşirelere sorulmadan yapılan bu değişiklikler her iki kesimi de mağdur etmektedir. Hemşireler bu yalnızca bu işin eğitimini, olması gerektiği gibi almıştır. Ancak diğer mesleklerden atanacak olan hemşireler birkaç sertifika programı ile görev yapacaktır. Bu durum hastaların sağlığını riske atmaktadır.

Diğer yandan hemşire olmak için hemşirelik okuyan kişiler atanamazken diğer mesleklerin atanması haksızlık olacaktır. Hemşire kadrolarının başka mesleklere tahsis edilmesi halinde hemşireler işsiz kalacaktır. Öte yandan haksız ve riskli bir uygulama olacaktır. Hemşirelik mesleğinin icra edilmesi yalnızca hemşirelere bırakılmalıdır. Böylece her meslek grubu kendi işini yapacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)