Hayvanlardan Geçen Bazı Virüsler Sinir Hastalıklarına Neden Oluyor

Bilimsel makalelerin yer aldığı bir dergide yayınlanan çalışmaya göre hayvanlardan geçen bazı virüs ve bakteriler insanlarda Alzheimer ve bunama gibi sinir hastalıklarına neden oluyor.

SAĞLIK 22.03.2019, 21:11
Hayvanlardan Geçen Bazı Virüsler Sinir Hastalıklarına Neden Oluyor

Ev Hayvanlarından Geçebiliyor
Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları dergisinde yer alan bir makale hayvanlardan insanlara geçen virüs ve bakterilerin ruhsal hastalıklara neden olabileceğini örneğiyle gösterdi. 14 yaşında bir gençte başlayan ruhsal sıkıntıların kaynağını araştıran doktorlar evcil hayvanlardan geçen Bartonella adındaki bir bakteriyi tespit etti. Bu bakteri beyinde iltihaba neden oluyor ve kişide birtakım ruhsal sıkıntılara neden oluyor. 

Bakteriyi tespit eden doktorlar sonrasında antibiyotik tedavisine başladılar. Uzun süren tedavi sürecinin sonunda netice alınmaya başladı. Doktorlar yaptıkları araştırmada bu bakterinin 30 farklı türünün bulunduğu sonucuna ulaştılar. Çalışmaları sırasında 12 kadar insana da bu bakterinin bulaştığını tespit eden doktorlar bakterinin oldukça tehlikeli olduğu sonucuna ulaştı. Özellikle evcil hayvan besleyen kimselerin bu hastalığa karşı dikkatli olmalarında fayda bulunuyor. daha steril ve temiz bir şekilde hayvanların bakımının yapılması bu tür bakterilere yakalanma riskini azaltacaktır. 

Ayrıca düzenli olarak doktor kontrollerinin yapılması da hastalığın erken teşhis edilmesine katkı sunacaktır. Ruhsal hastalıklar oluşmadan evvel alınacak tedbirler neticesinde zararlar en az seviyeye indirgenecektir. Böylelikle olası risklerin verebileceği zararlar en az seviyeye indirgenecektir. Uzman doktorlardan reçete almadan herhangi bir ilaç tedavisine de başvurulmamalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@