Havuzdan Korona Virüs Bulaşır mı?

Havuz suyuyla korona virüs bulaşmayacağı için korona önlemleri almaya ve uygulamaya devam edilmelidir...

SAĞLIK 29.06.2020, 16:07
Havuzdan Korona Virüs Bulaşır mı?

Önlemler Alınarak Tatil Yapılabilir

Tatil sezonu açıldı ancak koronavirüs riski de devam ediyor. Bu nedenle insanlar tatile gidip gitmemekte tereddüt ediyor. Uzmanlar ise gerekli önlemlerin alınması ile virüsten korunarak tatil yapmanın mümkün olduğunu söylüyor.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Emine Sönmez, havuza girerken korona virüs ve diğer hastalıklardan korunmanın yollarını açıkladı. Yüzme havuzlardaki riskin kirli sulardan kaynaklandığını açıkladı. Havuzdan direkt olarak korona virüs bulaşmayacaktır. Bu virüs damlacık yoluyla bulaşmaktadır.

Tatilde açık havuzları tercih etmek gerekir. Havuz kenarında şezlonglar sosyal mesafeye göre konumlanmalıdır. Ortak alanlar kullanılırken maske, eldiven gibi koruyucu önlemler kullanılmalıdır. Havuzda da diğer insanlarla sosyal mesafeye uyulmalıdır.

Ne Gibi Önlemler Alınmalı

Tatilde alınacak önlemler arasında ne önemlisi hijyen kurallarına uymaktadır. Bunu ise konaklanan yerin sağlaması gerekir. Havuzlar, plajlar, şezlonglar, soyunma kabinleri, duş ve tuvaletler hijyen kurallarına uygun olmalıdır. Dolayısıyla tatil yapacağınız yerin hijyen kurallarına ekstra önem vermesi şarttır.

Tatilde çocuk ve yetişkin havucu ayrı olmalıdır. Mümkünse tatile gitmeden Hepatit A aşısı yaptırmak gerekir. Şezlonglarda temiz havlu kullanılmalı ve herkes kendi havlusunu kullanmalıdır. Havuza girmeden önce ve sonra duş alınmalı, ayaklar dezenfekte edilmelidir. Havuzda su yutulmamak için özen gösterilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)