Haşimato Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bir tiroid rahatsızlığı olan haşimato, son yıllarda adını sıklıkla duymaya başladığımız ancak tedavisi mümkün olan bir hastalıktır.

SAĞLIK 15.09.2018, 22:26
Haşimato Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Haşimato Nedir? Kimlerde Görülür?

Haşimato tiroidi olarak adlandırılan bu hastalık tiroit bezini durdurur. Vücuda giren bakteri, virüs ya da mantar gibi parazitler bağışıklık sistemi tarafından yok edilir. Ancak bu hastalık varsa bağışıklık sistemi antikorlar tiroit bezine yönlendirerek yok etmeye çalışır. Dünyada yaygın olarak görülen hastalık hipotiroide sebep olur.

Haşimato belirtileri çok net olmadığından teşhisi zor olabilir. Yorgunluk, ani kilo artışı, zihin bulanıklığı, kaslarda güçsüzlük, kabızlık gibi belirtiler vardır. Sık enfeksiyon kapma, kadınlarda adet düzensizliği, kuru cilt, saç dökülmesi gibi belirtileri de bulunur. Bu belirtiler sıradan şikayetlere benzediğinden hastalığın teşhisi zor olabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Kan testi ve ultrason ile teşhis konulabilir. Kan testinde TSH, T4 ve T3 hormonlarına bakılır. TSH yüksek çıkması hipotiroidi sebebidir. Hipotiroidi ise haşimato hastalığından ya da iyot eksikliğinden kaynaklanır. Ancak bu hastalıklar ilaçla tedavi edilebilir vakalardır. 

Hastalık tedavi edilmeze vücuda zarar verebilir. Kısırlık, doğan bebekte anomaliler, kalp problemleri, düşük, ruh sağlığının bozulması, kolestrol, guatr gibi pek çok hastalığa sebep olabilir.

Eğer yukarıda saydığımız belirtileri yaşıyorsanız bir hekime başvurarak kan tahlili yaptırmanızda fayda vardır. Hamilelik düşünenler de mutlaka bu hormonlara baktırmalıdır. Böylece hastalığı önlemek veya tedavi etmek mümkün olacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@