Hamileler Korona Virüse Karşı Nasıl Önlem Almalı

Bağışıklığı daha kırılgan hale gelen hamileler korona virüse yakalanma ihtimaline karşı çok daha fazla önlem almalıdır.

SAĞLIK 09.04.2020, 20:25
Hamileler Korona Virüse Karşı Nasıl Önlem Almalı

Önlemler Neler?

Gebelikte değişen hormonlar nedeniyle bağışıklık zayıflayabilir. Sıradan bir grip olan influenza bile gebelerde daha ağır geçmektedir. Bu nedenle çok daha fazla dikkat etmek gerekir. Gebeler diğer insanlar gibi sık sık el yıkamaya, evde izolasyona uymaya dikkat etmelidir. Zaruri ihtiyaçlar dışında evden çıkmamalı ve eve misafir kabul etmemelidirler. Her dışarıya çıktıklarında mutlaka maske kullanmalılar. Günlük rutinde de düzenli uyku ve sağlıklı beslenmeye dikkat edilmelidir. 

Gebelikte egzersiz de oldukça önemlidir ancak dışarı çıkılamadığı için egzersiz ihmal edilmemelidir. Evde gebelere uygun egzersizler yapılmalıdır. 

Belirtiler Varsa Ne Yapılmalıdır?

İlk gebeliklerde deneyimsizlikten ötürü sık sık doktora gitme ihtiyacı hissedilebilir. Bu durumlarda sadece telefonla danışmak yeterlidir. Hemen hastanelere başvurulmamalıdır. Hatta grip, nezle belirtileri varsa dahi hastaneye gitmek yerine evde 14 günlük izolasyon sağlanmalıdır. Korona virüs belirtileri varsa maske takılarak sağlık kuruluşlarına başvurmak gerekir. 

Bebeğe Bulaşır Mı?

Hamile olanların en çok merak ettiği konu ise kendilerine kovid 19 bulaşması halinde bebeğe bulaşma ihtimalidir. Korona virüs yeni bir hastalık olduğundan bebeğe etkileri bilinmiyor. Ancak erken dönemdeki gebeliklerde bebeğin organ gelişimini etkilemesi ya da anomaliler oluşması ihtimali vardır. Bu nedenle gebeler olağanüstü tedbirli davranmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)