Hamile Kalmak Neden Zorlaştı

Son yıllarda en sık görülen sağlık sorunlarından biri de bebek sahibi olmakta yaşanan zorluk. Peki, hamile kalmak neden zorlaştı?

SAĞLIK 16.01.2019, 15:18 16.01.2019, 16:49
Hamile Kalmak Neden Zorlaştı

Beslenme ve Çevresel Faktörlere Dikkat
Uzman Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, Modern yaşamın en büyük dezavantajlarından biri de hamile kalamamak. Hem beslenme hem de çevresel faktörler çocuk sahibi olmayı zorlaştırıyor. Özellikle beslenme hamileliği direkt olarak etkiliyor. Çoğu çift normal yollarla bebek sahibi olamayınca tüp bebek oranları da ciddi artış kaydetti. 

Çocuk sahibi olmanın bu kadar zorlaşmasında stres, hormon değişiklikleri, ileri yaş, yanlış beslenme büyük rol oynuyor. Çiftler daha geç evlendiği için bebek sahibi olmak için kısıtlı zamana sahipler. Aynı zamanda sağlıklı beslenme ihmal ediliyor. Hazır gıdalar katkı maddeleri ve koruyucular sıklıkla tüketiliyor. Sağlıklı bir döllenme için kadınlarda yumurta kalitesinin artması gerekiyor. Bunun yolu ise sağlıklı beslenmeden geçiyor.

Bebek Sahibi Olabilmek İçin Nasıl Beslenilmeli?
Köşkeroğlu, bu besinlerin bazılarının şu şekilde tüketilebileceğini ifade ediyor; Kültürümüzde deniz ürünleri tüketimi pek yer almıyor. Ancak haftada en az iki kere balık tüketilmesi gerekiyor ki omega 3 yağ asitleri alınabilsin. Balığın yanı sıra ceviz, badem gibi kuruyemişlerde de omega 3 bulunuyor. Bol su tüketimi sayesinde kan oksijen yönünden zenginleşiyor ve yumurtaların kalitesi artıyor. Antioksidan içeriği yüksek olan koyu yeşil sebzeler mevsiminde tüketilmelidir. Trans ve doymuş yağlardan uzak durarak bitkisel yağlar tüketilmelidir. En iyi protein kaynağı olan yumurta her gün mutlaka tüketilmelidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@