Haftada İkiden Fazla Balık Yiyenler Daha Çabuk Hamile Kalıyor!

Amerika’da 500 çift üzerinde yapılan araştırmaya göre haftada ikiden fazla deniz ürünü yiyen çiftlerin bebek sahibi olma oranı daha yüksek.

SAĞLIK 16.06.2018, 21:23
Haftada İkiden Fazla Balık Yiyenler Daha Çabuk Hamile Kalıyor!

Hamile Kalmak İçin Balık Yiyin

Harvard üniversitesi tarafından yapılan araştırma ile deniz ürünleri tüketimi ve bebek sahibi olma arasında ilişki kuran bir araştırma yapıldı. Michigan ve Teksas'tan belirlenen 500 çift araştırmaya alındı. Bir yıl boyunca çiftlerin deniz ürünü tüketimi ve gebe kalma süresi incelendi. Bunun için çiftlerin cinsel aktiviteleri de kaydedildi. Haftada iki kereden fazla deniz ürünü tüketenlerin daha fazla seks yaptığı ve gebeliğe ulaşma oranlarının %92 olduğu tespit edildi. Daha az deniz ürünü tüketenlerde ise bu oran %79'da kaldı. Deniz ürünleri tüketenler diğer çiftelere göre %22 daha fazla birliktelik yaşadı.

Hamilelik İçin Omega 3

Daha önce yapılan araştırmalara göre omega 3 açısından zengindir olan balıkları tüketmek progesteron seviyesini arttırıyor, kaliteli sperm oluşumunu kolaylaştırıyor ve hamile kalma süresini kısaltıyor. Bir yıl içinde doğal süreçte gebe kalamayan çiftler beslenme listelerine balık eklemeyi deneyebilirler.

Çalışmada sadece kadınların değil erkeklerin de balık tüketiminin önemi vurgulandı. Gebelik oluşumunda kadın kadar erkek faktörü de önemlidir. Omega 3 sperm sayısı ve hareketini arttırdığı için erkeklerin çocuk sahibi olmasını kolaylaştırır. Uzmanlar balık tüketimi konusundaki içinde cıva miktarı en az bulunanları tüketmeyi öneriyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)