Güne Kahve İle Başlayanlar Dikkat!

Sabah uyandınız ancak hala yorgunsanız güne kahve ile başlamak ayılmanızı sağlayabilir. Peki, ne kadar sağlıklı?

SAĞLIK 28.07.2018, 22:51
Güne Kahve İle Başlayanlar Dikkat!

Aç Karnına Kahve İçmeyin

Uzmanlar kahve alışkanlığı konusunda bazı uyarılarda bulundu. Aç karnına kesinlikle kahve tüketilmemesini önerdi. Aç karnına kahve tüketimi ise yorgunluk ve anksiyeteye sebep olabiliyor. Uyanır uyanmaz kahve içmek kortizol ve adrenalin seviyesini yükseltir. Gün içinde gergin olmanıza sebep olacaktır. Kahvenin sebep olduğu iştah kaybı sabah kahvaltınızı engelleyeceği için gün içinde enerjisiz kalırsınız.

Ayrıca hazır kahveler yerine organik kahveler tercih edilmeli. Hazır kahvelerde zararlı maddeler ve tarım ilaçlarının çok olduğunu aktardılar. Kahve içerken şeker katma ihtiyacı hissediyorsanız bunun yerine Hindistan cevizi yağı ile kahvenizi tatlandırabilirsiniz. Üstelik kahvenin lezzetini de arttıracaktır.

Tansiyonu Yükseltiyor

Sabah aç karnına içilen kahve tansiyonu yükseltecektir. Bu yüzden tansiyon hastaları sınırlı olarak kahve tüketmelidir. Vücuttaki suyun emilimini hızlandıran kahve sinir uçlarında hissizliğe sebep olabilir. Aç karnına ve sık sık içilen kahve kullanılan ilaçların emilimini de azaltacaktır. Düzenli kullandığınız ilaçlarınız varsa kahve tüketimini kontrol altına almalısınız.

Çok kavrulmuş kahveler daha az tüketilmelidir. Kahvenin içerisindeki klorojenik isimli antioksidan vücuda yararlıdır. Ancak fazla kavrulan kahvelerde bu antioksidan kaybolur. Bu kahve tüketildikçe bağımlılık yapabilir ve çarpıntılara sebep olabilir. Bu sebeple aç karnına kahve içmek yerine gün içinde dinlenme molalarınızda kahve tüketebilirsiniz.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)