Gripten Korunmanın 10 Yolu

Özellikle kış aylarında Grip ve Soğuk algınlığı salgın gibi yayılmaktadır. Kış aylarında Gripten korunmanın 10 doğal korunmanın yolu için özel haberimizde sizlere önerilerimiz var.

SAĞLIK 27.12.2017, 23:12 28.12.2017, 10:55
Gripten Korunmanın 10 Yolu

Kış aylarının gelmesi ile soğuk algınlığı ve grip hızla yayılıyor. Bu durumdan nasıl kurtuluruz gibi düşünenler için işte doğal yöntemler. Bu 10 doğal yöntemi uygulayan kişiler daha korunaklı ve güvenli şekilde kış aylarını geçirebilirler.

Birinci olarak tabi C vitamini gelmektedir. Bunun için Limon, Portakal, Mandalina ve turunçgillerin tamamını tüketmekte toksinlerin atılmasına yardımcı olarak daha zinde bir gün geçirilebilir. Özellikle bu meyvelerin suyu sıkılırken posası tüketilmelidir.

İkinci olarak sarımsak gelmektedir. Sarımsak vücutta bulunan ve yeni yerleşmiş mikroplarla şavaşması ile ön plandadır. Mide problemi olan kişiler gece yatmadan önce 1 diş sarımsağı tüm yutarak faydalanabilirler.

Üç ekinezya tüketilmelidir. Ekinezya öksürük gibi üst solunum yollarının bağışıklığını güçlendirmektedir. Tüketimi günde en az bir fincan çay olarak yapılabilir.

Dört yoğurt ve kefir probiyotik ve prebiyotik kaynaklı olduğundan bağırsak ve laktik asit düzenlemesi ile öne çıkmaktadır. Günde en az 1 er kase tüketilmelidir.

Beş adaçayı uçucu besinler sayesinde grip ve soğuk algınlığının yol açtığı boğaz iltahabı ve enfeksiyonlarında etkilidir. Günde en az 1 fincan en çok 3 fincan tüketilmelidir.

Altı olarak balık görülmektedir. Omega-3 içerikli olan balık A ve B vitaminler içermektedir. Tüketilme şekli kişiye göre değişmekte olup ızgara, fırın ve buğulama olarak 3 veya 4 günde bir tüketilmelidir.

Yedinci olarak listemizde ıspanak bulunmaktadır. İçerdiği C ve D vitaminleriyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Ispanak demir, kalsiyum ve magnezyum içerdiğinden güçlü bir yapısı mevcuttur. Haftada en az 1 kez tüketilmelidir.

Sekiz olarak kuruyemiş ailesinden fındık, ceviz ve badem bulunmaktadır. Bu üçü yağlı tohumlardan olduğundan çinko, magnezyum ve omega 3 gibi yağ asitleri barındırmaktadır. Günde en az birinden 1 avuç tüketilmelidir.

Dokuz olarak nar görülmektedir. Nar güçlü antosiyanin içeriği olduğundan bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kanser önlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Nar suyu içilebileceği gibi tanesiyle tüketilmesi önerilir.

Onuncu olarak basit görünen ancak çok önemli olan su yer almaktadır. Vücuttan toksinlerin atılmasında özellikle su büyük rol oynamaktadır. Günde en az 10 ile 12 bardak tüketilerek yüksek ateş ishal gibi sıvı kaybı hastalıklarına yakalanmamasını önlemektedir.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@