Genetik Hastalıkların Tespit Süresini Kısaltan Buluş Türk Bilim İnsanından Geldi

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay genetik hastalıkların daha kısa sürede tespitini sağlayan bir çalışma yaptı.

SAĞLIK 12.07.2018, 22:59
Genetik Hastalıkların Tespit Süresini Kısaltan Buluş Türk Bilim İnsanından Geldi

30 Günden 3 Saate

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Onay, genetik tarama testini kısa sürede sonuçlandıran bir çalışma yaptı. Yenidoğanlara yapılan testin sonuçları 30 günde çıkıyorken artık 3 saatte çıkabilecek. Üstelik maliyeti de oldukça az. Bu testin yapılması için laboratuara da gerek yok. Sadece tarama testi cihazının takılacağı bir bilgisayar olması yeterli.

Üniversite teknoparkında kurulan şirket yerli ve hızlı testler üzerinde çalışıyor. Daha öncesinde yerli imkanlarla süper hızlı DNA testleri yapılamıyordu. Kalıtsal meme kanseri, genetik tanı koymanın zor olduğu hemofili hastalığı gibi hastalıklar bu testle teşhis ediliyordu. Şimdi yeni doğanlara yerli ve süper hızlı test yapılabilecek. Şimdiye kadar 100 bine yakın genetik test üzerine deney yapıldı. Başarılı olan test ile pek çok genetik hastalık erkenden teşhis edilebilecek.

10 Hastalık Taranacak

Hatalıkları tedavi etmek yerine hastalık kendisini göstermeden engellemek gerektiğini söyleyen Doç. Dr. Onay, bu durumun maliyetli olduğunu ifade etti. Ülkemizde yeni doğanlarda sıklıkla görülen 10 hastalığa ilişkin 15 gen bu yerli test ile taranacak. 30 günde çıkan sonuçlar artık 3 günde çıkabilecek. 10’dan daha fazla hastalığın 3 saatten de az sürede taranması için çalışmalar devam ediyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)