Gençlerde İltihaplı Omurga Romatizması Artıyor

İltihaplı omurga romatizması genç kız ve erkeklerde çok karşılaşılan sorunların başında geliyor. Bu yüzden hastalığa karşı dikkatli olmak gerekiyor.

SAĞLIK 07.01.2018, 21:15
Gençlerde İltihaplı Omurga Romatizması Artıyor

Sebepsiz bel ağrılarını, bel fıtığıdır diye geçiştirmemek gerektiğini söyleyen uzmanlar mutlaka bir uzman doktora gitmek gerektiğini söylüyor. 

Belirtileri Nelerdir

Özellikle genç yaştaki kişilerde görülen bu hastalığın en büyük belirtisi, sebepsiz bel ağrıları olarak biliniyor. Bel ağrılarını ise topuk ağrıları ile kalça ağrıları takip ediyor. bu belirtiler en çok sabah uykudan uyanıldığında hissediliyor. Güne bel ya da topuk ağrısı ile başlıyorsanız dikkatli olmanız gerekiyor. Bel ya da sırt tutulması, gece ağrı ile uyanma gibi belirtiler de bu hastalığı gösteriyor. 

Bu hastalığı bel fıtığından ayırmak ise aslında çok kolay. Çünkü ağrılar farklı sebeplerle, farklı zamanlarda oluşuyor. Çok iş yapmak, ağır bir şey kaldırmak gibi hareketler mekanik bel ağrısı denilen ağrılara sebep olur. Ancak omurga romatizmasında ise insanın dinlenir halde olduğu yatar pozisyonlarda ağrılar yaşanır. Yatan hasta tutukluk hisseder, kalktığı zaman bedenini açması gerekir. 

Sabah Oluşan Ağrılara Dikkat

Sabah uyanan insan, dinlenmiş olduğundan ağrı oluşması için bir sebep yoktur. Özellikle sabah kalkar kalkmaz yere basınca topuk ağrısı hissediyorsanız ve zaman geçtikçe azalıyorsa romatizma için mutlaka doktora gitmelisiniz. Topuklarda topuk dikeni olduğu için bu sorunu yaşayanlarda aslında bu durum romatizmaya işaret edebilir.

Yorumlar (0)