Geç Doğum Yapan Kadınlar Daha Uzun Yaşıyor

Geç yaşta anne olmakla ilgili olarak sürekli risk uyarıları yapılmaktadır. Ancak son yapılan bir araştırma ile geç yaşta anne olmanın da faydaları olduğu belirtildi.

SAĞLIK 29.12.2017, 15:06 29.12.2017, 15:16
Geç Doğum Yapan Kadınlar Daha Uzun Yaşıyor

Araştırmaya göre 33 yaşından sonra anne olanlar daha uzun yaşıyor. 

Ezber Bozan Araştırma

Geç yaşta bebek sahibi olmanın hem anne hem de bebek açısından oldukça riskli olduğunu herkes bilir. Geç yaş olarak da 35 yaş sonrası gösterilir. Ancak Portekiz Coimbra Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma tüm bu ezberleri bozdu. Bu araştırmaya göre ileri yaşta çocuk sahibi olan kadınlar, genç yaşta çocuk sahibi olanlara göre daha uzun yaşıyor. 

Genellikle ilk çocuk yapma yaşı 20’li yaşlar olarak tavsiye edilir. Ancak bu çalışmaya göre çocuk yapma yaşı ne kadar ileriyse annenin ömrü o kadar uzun oluyor. 

33 Yaşından  Sonra Doğuran Kadınlar Daha Uzun Yaşıyor

Bu konuda yapılan diğer bir çalışma ise ilk çocuğunu 33 yaşından sonra kucağına alan kadınların daha uzun yaşadığına ilişkin. Erken yaşta doğum yapanlara göre, geç yaşta doğum yapanlar 3 kat daha uzun yaşama genlerine sahip. 

İleri yaştaki kadınların kendilerine, sağlıklarına daha çok dikkat ediyor olması ve daha bilinçli yaşamalarının bu duruma oldukça etkili olduğu düşünülüyor. Yapılan araştırmalar İngiltere'de ilk gebelik yaş ortalamasının 30 civarında olduğunu gösteriyor. İngiltere’de yapılan her 25 doğumdan biri ise 40 yaş üstü kadınlar tarafından yapılıyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@