Frengi Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Sifiliz de denilen frengi cinsel yolla bulaşan, bakteri kaynaklı bir hastalıktır ve tedavisi mümkündür.

SAĞLIK 06.07.2018, 22:07
Frengi Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Nasıl Bulaşır?

Frengi hastalığı cinsel ilişki yoluyla bulaşır. Anal ya da oral seksin yanı sıra öpüşme ile de hastalığın bulaştığı vakalar mevcuttur. Bu hastalık anneden bebeğe de bulaşır. Hamile kadınlarda bakteri bebeğe de geçer. Bebekler ölü doğabilir ya da erken doğum sonucu hayatını kaybedebilir. Frengi hastalarında ortaya çıkan yaranın başka kişilere teması halinde nadiren de olsa hastalık bulaşabilir.

Belirtileri Nelerdir?

Hastalığın bulaştığı ilişkiden yaklaşık 3 hafta sonra belirtiler görülebilir. İlk evrede şankr yarası denilen kenarları belirgin, sert, tek, sulantılı ve ağrısız yaralar oluşur. Yara genelde hastalıpın bulaştığı yerde tek olarak, nadiren vücutta çoklu olarak görülebilir. Hastalıkta oluşan yaralar genelde dış genital organlar, makat, ağız ve dudaklarda görülür.

Yaralar oluştuktan sonra 6 aya kadar cilt döküntüleri, bulantı, iştahsızlık, kas ağrıları gibi daha genel şikayetler ortaya çıkar. Bu evrede tedavi edilmesi şarttır. Aksi takdirde son evreye geçirilir ve felç, körlük, hissizlik, ruhsal bozukluklar görülebilir. İç organlara verdiği hasarlar nedeniyle ölüme yol açabilir.

Tedavi Şekli

Antibiyotik kullanımı ile hasta tedavi edilir. Ancak enfeksiyonun sebep olduğu hasarlar giderilemez. Hastalığın her evresinde penisilin tedavisine başvurulur ve genelde tedavide başarıya ulaşılır. Hastalıktan korunmak için yapılabilecek bir frengi aşısı ise yoktur.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)