Fizik Mühendislerinin Sağlık Hizmetleri Sınıfından Sayılması Talebi

Fizik ve fizik mühendisliği mezunlarının YÖK’e sağlık hizmetleri sınıfından sayılmak için yaptığı başvuru reddedildi.

SAĞLIK 08.09.2019, 21:57
Fizik Mühendislerinin Sağlık Hizmetleri Sınıfından Sayılması Talebi

Sağlık Fizikçisi Sağlıkçı Sayılmadı
Fizik ve fizik mühendisliğinden mezun olanlar sağlık fizikçisi olarak görev yapabilmektedir. Kamu kurumlarında çalışan bu kişiler 6 yıllık eğitim sonunda bu unvana kavuşurlar. Fizik ve fizik mühendisliğinden 4 yılda mezun olunmaktadır. Lisans mezuniyetinin üzerine 2 yıl da yüksek lisans yapan kişiler bu pozisyona atanabileceklerdir. Yüksek lisansta sağlık fizikçisi tanımına uygun alanlarda çalışma yapmış olma şartı aranır. 6 yıllık eğitim sonunda sağlık sektöründe sağlık fizikçisi olarak görev yaparlar. Ancak sağlık bilimi lisansiyeri ya da sağlık hizmetleri sınıfından sayılmazlar. Sağlık fizikçileri bu durumun kendileri için hak kayıplarına sebep olduğu gerekçesi ile YÖK’e başvuru yaptı. Yaptıkları başvuru ile sağlık hizmetleri sınıfından sayılmalarını istediler. 

YÖK başvuruyu değerlendirmiş ve üniversitelerarası kurulun da görüşünü almıştır. Bu doğrultuda yapılan görüşmeler neticesinde ise başvuru karara bağlanmıştır. Kararda fizik ve fizik mühendisliği mezunlarının sağlık fizikçisi olarak atandığını doğrulamıştır. Ancak yine de bu mezuniyetin sağlık hizmetleri sınıfından sayılmaları ve sağlık bilimi lisansiyeri unvanı kullanmalarını doğru bulmamıştır. Bu sebeplerle YÖK, talebi reddetmiştir ancak başkaca hiçbir gerekçe göstermemiştir.

Sağlık Fizikçileri Ne İş Yapar?
Sağlık alanında uygulanan pek çok tedavide makinelerden yardım alınmaktadır. işte bu makinelerin kullanımı alanında da sağlık fizikçileri görev yapar. Örneğin radyasyon tedavisi alan hastalara gerekli olan radyasyon cihazlarının belirlenmesi, kullanım sıklığının ayarlanması gibi görevleri yerine getirirler. Radyasyon ışınlarından hasta yakınlarını ve sağlık çalışanlarını koruma gibi işler de sağlık fizikçisinin iş tanımına girer. Makinelerin kullanımı, ayarlarının yapılması, arıza varsa tamiri gibi diğer işleri de yapacaklardır.

Sağlık fizikçileri, fizik mezuniyetinden sonra nükleer fizik alanında yüksek lisans yapmış olmalıdır. Yukarıda sayılan tüm görevleri yerine getirmesi bu eğitimlere bağlıdır. Ancak atamaları oldukça azdır. Her hastanede bir fizikçi çalıştığını söyleyebiliriz. Yani tüm sağlık fizikçilerini toplamı bile oldukça küçük bir kesimdir. Üstelik sağlık alanında önemli ve tehlikeli bir görev yürütürler. Bir an önce sağlık hizmetleri sınıfından sayılmalıdırlar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Fizik Mühendisi 8 ay önce
Konuda belirtildiği gibi Sağlık Fizilçisi olabilmek için temel şart Fizik Mühendisliği ve Fizik Bölümünü mezunu olmaktır. Unvanlarında ön lisans ve lisans öğrenimi ile kazanıldığı düşünüldüğünde Sağlık Fizikçilerinin adı her nekadar tam tersini düşündürsede olmaları gereken yer Teknik hizmetler sınıfıdır. Görev tanımlarınada bakıldığında bunu desteklemektedir.