Fazla Rafine Şeker Tüketen Çocuklar Hırçın Oluyor

Yapılan araştırmalara göre fazla rafine şeker tüketimi ile hiperaktivite ve hırçınlık arasında bir ilişki bulunuyor.

Fazla Rafine Şeker Tüketen Çocuklar Hırçın Oluyor

Çocukları Bunlardan Koruyun

Çocuklar şimdilerde abur cuburlara, fast foodlara oldukça düşkün. Ancak bu sağlıksız gıdalar çocukların sağlığını da tehdit ediyor. Doymuş yağlar, trans yağlar, basit şekerler ve tuz çocuklardan uzak tutulması gereken yiyeceklerin başını çekiyor.

Diğer yandan çocukların büyümek için enerji almaya ihtiyaçları var. En iyi enerji kaynağı ise protein yani anne sütüdür. Ek gıdaya geçildikten sonra ise başta yumurta olmak üzere omega 3 ve 6 kaynağı besinleri tüketmek gerekiyor. Yeşil yapraklı sebzeler, ayçiçeği yağı, balık gibi besinler omega içeriyor. Demir ve çinko almak içinse kırmızı et ve ürünlerini yemek gerekiyor. Ancak salam, sosis bunlar arasında yer almıyor.

Sağlıksız Beslenen Çocukları Bekleyen Sorunlar

Sağlıksız beslenen çocuklarda büyüme geriliği yaşanıyor. Rafine şekeri çok tüketen çocuklar hiperaktivite ve hırçınlık gösteriyor. Obezite riski de artıyor. Akranlarına göre boy kısalığı ve enfeksiyon hastalıkları yaşanabilir. Bağışıklık sistemi zayıflayarak hastalıklara davetiye çıkarılır.

Hatta depresyon ve anksiyete yaşanabilir, öğrenme ve kavrama zayıflar. Beyin ve hafıza fonksiyonları azalan çocuklar okul hayatında başarısız olabilir. Tüm bunları yaşayan çocukta özgüven eksikliği görülebiliyor.

Çocuklar için olmazsa olmaz denilen ya da mutlaka tüketilmesi gereken denilen mucize bir besin yoktur. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı beslenme gereklidir.

Kamu Personel Alımı

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 13:53
YORUM EKLE