Evde Korona Virüs Tedavisi Nasıl Yapılıyor

Korona virüs testi pozitif çıkan ancak risk faktörü taşımayan hastalar evlerinde, hekimler tarafından her gün aranarak tedavi ediliyor.

SAĞLIK 07.04.2020, 20:27
Evde Korona Virüs Tedavisi Nasıl Yapılıyor

Kovid 19 Olan Herkes Hastaneye Yatmıyor

Ülkemizde korona virüs vaka sayısı 30 bini aştı. Her geçen gün yeni vakalar da eklenmeye devam ediyor. Ancak her kovid 19 testi pozitif çıkan hastanede tedavi altına alınmıyor. Çünkü pek çok hasta salgını hafif bir grip gibi atlatabiliyor. 50 yaş altında olan, kronik rahatsızlığı ya da risk faktörü bulunmayan vakalar için evde tedavi yöntemi uygulanıyor. 

Evde tedavi uygulanan korona virüs hastalarının takibi aile hekimleri tarafından yapılıyor. Hastaların hepsi her gün aranıyor ve semptomları takip ediliyor. Bu bilgiler Sağlık Bakanlığı tarafından oluşturulan takip sistemine işleniyor. Bilgiler 30 dakikada bir bakanlıkça inceleniyor.

İlaç Tedavisi Uygulanıyor

Tedavisi evde yapılacak hastalara gerekli bilgilendirmeler yapılıyor ve gerekenleri yapmamaları halinde cezai yaptırım uygulanacağına dair form imzalatılıyor. Evde tedavi olan hastalar bol bol dinleniyor, sıvı tüketiyor ve sağlıklı besleniyor. Ayrıca hastaların ilaç tedavisi evde devam ediyor. Bu ilaçlar ile ve ilçe sağlık müdürlükleri tarafından temin ediliyor. Bu tedavi süreci 14 gün boyunca devam ediyor.

Hastalar evde tek başına kalmalı ve ziyaretçi kabul etmemelidir. Beraber yaşamak zorunda ise ayrı odayı kullanıp kendisini izole etmelidir. Ayrıca uygulanması gereken temizlik önlemleri de harfiyen uygulanmalıdır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)