Ev Yapımı Yoğurt Şifa Kaynağı

Ev yapımı yoğurt şişkinlik, ağrı, gaz sorunu, kabızlık, ishal gibi belirtilerle ortaya çıkan hassas bağırsak hastalığına şifa kaynağı.

SAĞLIK 10.07.2018, 22:25
Ev Yapımı Yoğurt Şifa Kaynağı

Ev Yapımı Yoğurtta Probiyotik İçeriyor

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) iki ayrı tıp merkezinde çalışma yapıldı. Yüksek probiyotik bakteriler içeren ev yapımı yoğurt bağırsak miyomunu düzenliyor. Özellikle lactobacilli cinsi bakteri içeren ev yoğurdu hassas bağırsak sendromu olan hastalara iyi geliyor. HBS sendromu olan 189 hasta üzerinde yapılan incelemede katılımcılara her gün 500 ml ev yapımı yoğurt tüketmesi istendi. Günlük düzenli yoğurt tüketen hastalar 6 ay süreyle incelendi.

Araştırma sonucunda HBS hastalarının %89’u tamamen rahatlayarak semptomlarından kurtuldu. Semptomların kaybolması ile bağırsakların günlük hareketleri de düzeldi.

6 Ay İçinde Semptomlar Kayboldu

Dünya Gastroenteroloji Kongresi'nde araştırmanın sonuçları hakkında bilgi verildi. Alanında yapılan ilk çalışma olan ev yapımı yoğurt hassas bağırsak sendromunun belirtilerini azaltıyor. Hastalık sebebiyle karında şişlik, aşırı gaz, ishal, ağrı gibi pek çok belirti yaşanıyor. Kişilerin sosyal hayatını etkileyen bu belirtiler düzenli olarak ev yoğurdu tüketilince 6 ay içinde kayboluyor.

Bağırsak sinirinde olan bozukluk sebebiyle dışkıyı atmakta uyumsuz hareketler yaşanıyor. Her gün ev yapımı yoğurt tüketmek bağırsak hareketlerini düzenliyor. Yoğurttaki ve kefirdeki taze bakteri kültürü oldukça faydalı. Tamamen taze tüketilen bu yoğurt canlı bakteri içeriyor. Ev yapımı yaparken doğal sütün kaynatılarak dezenfekte edilmesi gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)