Et Yemeyene Beyaz Leblebi

Et yemeyenler mahrum kaldıkları besin değerlerini beyaz leblebi yiyerek karşılayabilirler. Beyaz leblebinin faydaları saymakla bitmiyor.

SAĞLIK 16.02.2019, 23:30
Et Yemeyene Beyaz Leblebi

Beyaz leblebi antik çağlarda Yunanlılar ve Romalılar tarafından oldukça çok tüketilen bir besindi. sperm sayısını arttırma ve böbrek taşı tedavisi için şifalı olduğuna inanılıyordu. Günümüzde yapılan bilimsel çalışmalar ise beyaz leblebinin daha pek çok faydasını kanıtladı. Beyaz leblebide bulunan bitki bazlı protein, lif, karbonhidrat, magnezyum, demir, çinko, folat ve fosfor sayesinde antioksidan ve mineral kaynağıdır. Ayrıca C vitamini , A, B6, B12 vitaminleri içerir. 

Sindirimi düzenleyen, kan şekerini dengeleyen beyaz leblebi diyabet riskini de azaltır. İyi bir protein kaynağı olduğundan tok tutması sayesinde kilo vermeye yardımcıdır. Bağırsak fonksiyonlarını düzenlediği için şişkinlik ve kabızlığa iyi gelir. İltihapları ve krampları önler ve iyileşmesini sağlar. Besinlerin emilimini arttırdığı için gıdaların da faydası artacaktır. 

Et Sevmeyene, Vejeteryana Nohut Tavsiyesi
Ette bulunan proteinlerin en iyi ikamesini bakliyatlar oluşturuyor. Bakliyatlarda yüksek oranda protein ve demir bulunuyor. Böylece vücudun protein ihtiyacı bitkisel kaynaklardan sağlanıyor. Et sevmeyenler, vejeteryan olanlar, et yiyemeyenler bu protein ihtiyacını nohut kökenli olan beyaz leblebi ile karşılayabilir. 

Beyaz leblebi bir kuruyemiş olduğu için evde, işte, dışarıda her yerde kolaylıkla tüketilebilir. Ayrıca ara öğünler için çok iyi bir besin kaynağıdır. Hem tok tutacaktır hem de son derece besleyicidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@