Erkekte Meme Kanseri Olmaz Demeyin!

Yalnızca kadınlarda görülen bir kanser türü sanılan meme kanseri, yüzde 1 ihtimal de olsa erkeklerde de görülüyor.

Erkekte Meme Kanseri Olmaz Demeyin!

En Son Aklına Gelen Başına Geldi

73 yaşındaki hasta Necmi Eren, memede sertlik, şişlik, meme başında çökme ve deride kızarıklık, renk değişikliği gibi şikayetlerle iki yıl önce doktora gitti. İlk başta bu işaretlere anlam verilemedi. Ancak yapılan tetkikler sonucu hastanın lokal ileri meme kanseri olduğu anlaşıldı. İlk olarak kemoterapi ile tümör 5 santime kadar geriledi. Daha sonra hastanın ameliyatına karar verildi.

10 gün önce yapılan ameliyatla hastanın tüm memesi ve koltukaltı lenf bezleri alındı. Erkeğin meme dokusu az olduğundan tümör yayılmıştı. Meme ve çevresinden tümör tamamen temizlendi. Ameliyat yerinde oluşan boşluk ise hastanın sırtından alınan cilt dokusu ile dolduruldu.

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Velidedeoğlu ve ekibi tarafından ameliyat gerçekleştirildi.

Hastalık Angelina Jolie ile Tanınmıştı

ABD'li güzel oyuncu Angelina Jolie’nin yakalandığı meme kanseri ile BRCA-1 ve BRCA-2 geninin erkeklerde de görülebileceği tüm dünyada yankı uyandırmıştı. Erkeklerde de %1 ihtimalle de olsa meme kanseri vakası görülebiliyor.

Erkeklerde meme kanseri görülme oranı Türkiye’de dünya ortalamasının altında. Bu yüzden erkeklerin aklına gelmese de kimse ben erkeğim, meme kanseri olmam diye düşünmemeli. Erkekler doktora daha geç başvurduğu için tedavi şansı azalabiliyor. 

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE