Erkekler, Mide Kanserine Dikkat

Genel Cerrahi ve Cerrahi Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Abdulkadir Bedirli, erkeklerde kadınlara oranla iki kat daha fazla görülen mide kanserine ilişkin risk faktörleri hakkında uyardı.

SAĞLIK 28.12.2017, 16:49
Erkekler, Mide Kanserine Dikkat

Özellikle A kan grubuna sahip olan kişilerin risk taşıdığını belirtti. 

55 Yaş Üstünde Risk Daha Fazla
Ulusal Kanser Enstitüsü verilerine göre dünyada her gün 760.000 kişiye mide kanseri teşhisi konuluyor.  Özellikle Uzakdoğu ülkeleri Japonya, Kore ve Güney Amerika ile Orta Doğu ülkelerinde bu kanser türü çok sık görülüyor. Türkiye de risk seçenekleri arasında yer alıyor. Ülkemizde yılda yaklaşık 20 bin kişi mide kanseri hastalığına yakalanıyor. Bu kanser erkeklerde ve 55 yaş üstü insanlarda daha fazla görülüyor.

Neler Mide Kanseri Yapar?
Mide kanserinin sebebi tam olarak bilinmese de tetikleyen bazı unsurlar biliniyor. Özellikle A ve C vitaminlerinin eksikliği, tuzlama ya da tütsüleme ile hazırlanan gıdalar mide kanseri gelişimine neden oluyor. Bol bol meyve, sebze veya narenciye tüketmek ise bu kanserden koruyor. Mide rahatsızlıkları da mide kanseri için önemli bir risk oluşturuyor. Özellikle reflüsü olanlarda bu hastalık daha çok görülüyor. Obezite de mide kanseri için büyük bir risk taşıyor.

Mide kanseri çok fazla belirti vermiyor ancak endoskopi  sayesinde teşhis konubiliyor.  Genellikle karın ağrısı, midede şişkinlik, iştahsızlık, mide bulantısı, kusma,  kilo kaybı ya da yorgunluk gibi belirtiler oluyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@