Erkek Sağlık Çalışanlarına Sakal Uyarısı

Dünya genelinde hızla yayılan Corona virüsüne ilişkin alınan önlemler sürekli bir şekilde artarken İngiltere’de erkek sağlık çalışanlarına sakallarını kesme uyarısı geldi.

SAĞLIK 28.02.2020, 19:03
Erkek Sağlık Çalışanlarına Sakal Uyarısı

Ölümcül Corona virüsü Çin’de alınan önlemler ile birlikte yayılma ve ölüm hızında ciddi bir azalış gösterirken tam tersi olarak dünya genelinde daha hızlı yayılmaya ve ölümlere neden oluyor. Dünya üzerinde 40’dan fazla ülkede görülen ölümcül Corona virüsü can almaya devam ederken bu virüsün salgın haline gelme riski de her geçen gün artıyor.

Bu sebeple dünya genelinde önlemler en üst seviyeye çıkarılırken bu önlemler içerisinde en yaygın olarak kullanılanı ise toplu kullanım ve sosyal alanlarda maske takılması oluyor. Fakat bu maskenin tam koruyucu olması için yüze tam oturması gerekiyor.

Sakal Maskenin Koruyuculuğunu Azaltıyor

Corona virüsünden korunmak amacıyla en çok başvurulan ve en pratik yöntemlerden biri olan maske takmak ise gerekli şartları yerine getirmediğinde koruyuculuktan uzak oluyor. İngiltere’de Sağlık Bakanlığına bağlı bazı hastanelerde maskelerin etkili kullanımı için erkek sağlık çalışanlarına sakallarını kesme zorunluluğu getiriliyor.

Çünkü sakallı erkeklerde maskenin işlevinin yüzde 40’lara kadar düştüğü ifade ediliyor.  Ülkemiz de başta özel hastaneler olmak üzere bazı sağlık birimlerinde erkek sağlık çalışanlarının sakallarını kesmeleri yönünde uyarılarda bulunuluyor. Bu durumunda vatandaşlar içinde geçerli olduğu ve sakallı erkeklerin maske kullanımında tam etki için sakallarını kesmeleri gerektiği ifade ediliyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)