Erkeğinin Kokusu, Kadının Stresini Azaltıyor

Kanada’da yapılan araştırma ile ilginç bir sonuca ulaşıldı. Kanadalı psikologlar tarafından yapılan araştırmada elde edilen veriler erkeğin kokusunun kadının stresini azalttığını gösterdi.

SAĞLIK 08.01.2018, 21:26
Erkeğinin Kokusu, Kadının Stresini Azaltıyor

Bilimsel Olarak Kanıtlandı

Kanada'da bulunan British Columbia Üniversitesi psikologları tarafından pek çok çift üzerinde psikolojik bir araştırma yapıldı. Tam 96 çift üzerinde yapılan deney ile ulaşılan sonuç ise bir hayli şaşırttı. 

Deneye katılan erkeklerde 24 saat boyunca giymeleri üzere temiz gömlekler verildi. Bu süre içerisinde erkeklerin parfüm, deodorant gibi koku yayan ürünler kullanmamaları, yine kokusu sineceği için sigara içmemeleri ve hatta aromaları gıdalardan uzak durmaları istendi. Böylece gömleklere dışardan koku sinmeden, yalnızca erkeğin kokusunun sinmesi sağlanmaya çalışıldı. 

24 saat sonra erkeklerin gömlekleri çıkartması istendi. Çıkarılan gömleklerin kokusu uçmasın diye donduruldu. Deneye katılan kadınlara ise kendi partnerlerinin ya da yabancı kişilerin gömlekleri koklatıldı.

Gömlekleri koklayan kadınlar daha sonra deneye tabi tutuldu. 

Kadınlara Yalnızca Partnerinin Kokusu İyi Geliyor

Kadınlar iş mülakatına alındı, matematik sorusu soruldu ve morallerine ilişkin sorular yöneltildi. Bunlara benzer deneylere tabi tutulan kadınlarda stres hormonu ölçümü yapıldı. Hormonlar ölçüldüğünde ilginç bir sonuca ulaşıldı. Sadece kendi partnerinin gömleğini koklayan kadınların stres hormonu kortizol seviyeleri daha düşük iken, yabancı bir erkeğin gömleğini koklayan kadınlar ise çok daha fazla stresli çıktı.

Bu araştırma ile kadınlara erkeğinin kokusunun iyi geldiği sonucuna ulaşıldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@