Ergenlik Döneminde İletişimin Önemi

Ergenlik döneminde görülen iletişim kopuklukları ve yanlış anlaşılmalar normal dönemlere göre 3 kat daha fazla görülmektedir.

SAĞLIK 08.07.2018, 15:35
Ergenlik Döneminde İletişimin Önemi

Günümüzde özellikle ergenlik dönemi çocuklar için oldukça kritik bir hal almıştır. Yapılan araştırmalar kişinin geleceğinin şekillenmesinde ergenlik dönemi tavır ve davranışları büyük rol oynamaktadır. Bu sebeple bu dönemde yapılan yanlış ve hatalar çocukların tüm geleceklerinin olumsuz etkileyebilmektedir.

Ergenlik döneminde görülen en önemlik eksikliklerin başında ise iletişim eksikliği gelmektedir. Çünkü kız ya da erkek çocuklar için bu dönem bir anda bambaşka bir ruh hali anlamına gelmektedir. Çocukken işe yarayan iletişim durumları ergenlik döneminde işe yaramaması oldukça normaldir. Hatta çoğu zaman velilerin bu anlamda iletişim çabaları ters etki yaratabilmektedir.

Ergenlikte Sağlıklı İletişim

Yapılan araştırmalar ve incelemeler neticesinde ergenlik döneminde sağlıklı iletişim için velilerin bazı kurallara uyması ve hassas olan noktalara çok daha fazla dikkat etmesi gerekmektedir. Özellikle artık çocuklarınızın büyüdüğü ve değiştiklerinin kabul etmek en önemli adım durumundadır. Bu aşamada konu her ne olursa olsun iyi bir dinleyici olmak oldukça önemlidir. Çünkü ergenlik döneminde ailelerin kendisini yeterince dinlemediğini düşünen bireyler gerekli huzur ve saygıyı dışarıda aramaya başlamaktadırlar.

Bu anlamda ergenlik döneminde olan kız çocukları için annelerini devreye girmesi oldukça önemlidir. Her ne kadar babalar ve kızlar arasında oldukça kuvvetli bir bağ olsa da ergenlik döneminde annenin ilgisi ve anlayışına ve iletişim becerisine daha çok ihtiyaç duyulmaktadır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)