Enerji İçecekleri Yasaklanıyor

Enerji içeceklerinde yeni dönem başlıyor. 1 Ocaktan itibaren okul kantin hastahane ve spor tesislerinde yasaklanacak.

SAĞLIK 31.12.2017, 17:37 01.01.2018, 23:07
Enerji İçecekleri Yasaklanıyor

Tarım Gıda Hayvancılık Bakanlığını 1 Ocaktan itibaren uygulanacak olan Türk Gıda Koteksi ve Enerji içecekleri Tebliği yürürlüğe girecek.

Tebliğ; Enerji içeceklerinin üretilmesi işlenmesi, hazırlanması, taşınması, pazarlanması sağlamak amacıyla hazırlandı. Tebliğ enerji içeceğini de tarif ediyor. Sporcu içecekleri tebliğ kapsamına girmiyor.

Enerji içeceklerinin alkol ile tüketilmesinin ününe geçmek için en az 3 puntoyla ''Alkolle karıştırılarak veya beraber tüketilmemelidir'' ibaresi yer alacak.

Enerji içecekleri 18 yaş altındakilerde oluşturabileceği muhtemel riskleri engellemek için okul kantinlerinde, hastanelerde, spor tesislerinde satışı yasaklanacak. Bu alanlarda reklamları yasaklanacak. Enerji içecekleri 18 yaş altındakilere satışı yasaklanacak.

Tebliğde Enerji içeceklerinin içinde bileşen olarak bulunan etil alkol miktarı hüküm altına alındı. Ürünün bileşenlerinde doğal olarak bulunan etil alkol miktarı en fazla 3 olabilecek.

Gazlı meyveli olan enerji içeceklerinde meyve oranı en az yüzde 4, Gazsız olan Enerji içeceklerinde en az yüzde 10 olmalıdır.

Tebliğe uymayanlar hakkında Veteriner hizmetleri, Bitki, Gıda ve Yem Sağlığı Kanunu'na göre işlem yapılacak.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@