Elektronik Sigaralar Hayati Tehlike Saçıyor!

İngiltere’de yapılan bir çalışmanın sonuçlarına göre elektronik sigara hayati öneme sahip bağışıklık hücrelerine zarar veriyor.

SAĞLIK 15.08.2018, 07:38
Elektronik Sigaralar Hayati Tehlike Saçıyor!

Elektronik Sigaranın Geleneksel Sigaradan Farkı Yok

İngiltere Birmingham Üniversitesi elektronik sigara konusunda bir araştırma yaptı. Prof. Dr. David Thickett öncülüğündeki ekip elektronik sigara dumanının içe çekilmesi konusuna yoğunlaştı. Daha önceki araştırmalar elektronik sigara likitlerinin zararlarına yönelikti. Bu çalışma ile dumanın zararları araştırıldı.

Piyasada elektronik sigaralar satılırken içinize yalnızca su buharı çekeceğiniz iddia edilir. İşte araştırma bunun masum bir su buharı olmadığını ortaya koydu. Araştırmaya göre duman enlafamasyona neden oluyor. Bu durum toz parçacıkları, bakteri ve alerjik maddelere zarar verme potansiyeline sahip olan alveoler makrofajları zayıflatıyor.

Uzun vadede elektronik sigara kullanımı halinde düzenli sigara içicileri ile aynı sonuçlar ortaya çıkıyor. Kronik akciğer rahatsızlığı oluşabiliyor. Çünkü elektronik sigara dumanı hayati önemdeki bağışıklık sistemi hücrelerine zarar veriyor.

Sigarayı Bırakmak İçin Doğru Yol Değil

Elektronik sigaranın zararları her geçen gün bir bir ortaya çıkıyor. Sağlıklı siyerek pazarlansa da tütün sigaralarından aşağı kalmıyor. Zararlarının daha iyi anlaşılabilmesi için daha kapsamlı çalışmalar yapılması gerekiyor.

İngiltere Kamu Sağlığı Dairesi elektronik sigaraların tütün sigaralarından daha zararlı olduğunu belirtiyor. Sigarayı bırakmak için elektronik sigara tercih edenleri uyarıyor.

Araştırmanın lideri Prof. Dr. David Thickett ise, elektronik sigaraların tütün sigarasından daha sağlıklı olduğunu ancak uzun vadede zararlarının ortaya çıkacağını belirtiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)