Elektronik Sigara Kalp Krizi Riskini Artırıyor

ABD’de bulunan Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından gerçekleştirilen araştırmaya göre elektronik sigara içenlerin normal sigara içenlere göre kalp krizi riski geçirme ihtimali %34 artıyor.

SAĞLIK 08.03.2019, 20:30
Elektronik Sigara Kalp Krizi Riskini Artırıyor

Kansere Yol Açan İçerikleri Yok
Elektronik sigara son 10 yıldır piyasalarda bulunan bir ürün olması nedeniyle pek fazla etkileri bilinmiyor. Bu konuda yapılan araştırmalar da sınırlı sayıda kalıyor. İşte bu nedenle ABD’de bulunan Kansas Üniversitesi Tıp Fakültesi harekete geçti ve bir araştırma yaptı. yapılan araştırmanın neticesinde elektronik sigaranın normal sigaraya göre kalp krizi geçirme riskini %34 oranında artırdığı tespit edildi. 

Ancak bu araştırmanın tam olarak doğruları yansıtıp yansıtmadığı kestirilemiyor. Zira bir yanda 10 yıldır kullanılan elektronik sigara varken diğer tarafta kökeni çok daha eskilere dayanan sigara bulunmaktadır.

Ancak araştırmada kesin olarak tespit edilen bulgulardan birisi de elektronik sigaranın kanser riski içeren bileşenlere sahip olmadığıdır. Kanser bakımından normal sigaranın daha tehlikeli olduğu araştırma neticesinde kesin olarak ortaya konulmuş oldu. 

Piyasada pek çok elektronik sigara firmasının bulunması da ayrı bir risk konusunu oluşturuyor. Zira bu firmaların nasıl üretim yaptığı ne gibi malzemeler kullandıkları bilinmiyor. Bu da sağlığı tehlikeye sokan ekstra durumların ortaya çıkmasına neden oluyor. Amerika’daki sağlık kuruluşları da elektronik sigaranın yasaklanması için teklifler sunuyor. Ancak gençler arasında kullanımı her geçen gün daha da çok artıyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (1)
Ahmet 1 yıl önce
Fakirler ölsün zengin parasını versin yaşasın oh aw