Ege Üniversitesinden Tıp Dünyasına Yeni Bir Ameliyat

Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, ilk kez kasık yerine enfiye çukurundan girerek anjiyografi yaptı.

SAĞLIK 11.12.2018, 18:10
Ege Üniversitesinden Tıp Dünyasına Yeni Bir Ameliyat

Kasık Yerine Elden Anjiyo Yapılabilecek
Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi tarafından kasık yerine enfiye çukurundan anjiyo başarılı bir şekilde yapıldı. Başparmağın ilerisindeki bilekten bulunan çukurdan girilerek yapılan operasyon, son derece güvenli ve başarılı bir şekilde yapıldı. Ege Üniversitesi (EÜ) Kardiyoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Akın ve Uz. Dr. Elton Soydan, bu tekniği hayata geçirdi. Dr. Mustafa Akın, bu çalışmanın Uluslararası 14. Kardiyoloji ve Kardiyovasküler Cerrahide Yenilikler Kongresinde (2018) birincilik ödülü aldığı ifade etti. Böylece Ege Üniversitesi bir ilke daha imza attı. Bu yöntemin kısa sürede kamu ve özel hastanelerde yaygın bir şekilde kullanılması hedefleniyor. 

Avantajları Neler?
Geliştirilen yöntem kasıktan girilen yönteme göre daha avantajlı. Kasık yoluyla yapılan anjiyodan daha az ağrı veriyor. İşlem sonrasında hasta daha erken taburcu olabiliyor. Kanama gibi gelişmesi muhtemel komplikasyonlar da elden yapılan anjiyografide çok daha az. 

Operasyon tamamlanınca hastanın bileğinde sadece küçük bir bant oluyor.  Hasta tekerlekli sandalye ile yatağına gidebiliyor ve 3-4 saat dinlendikten sonra taburcu olabiliyor. Bu süre içinde de ihtiyaçlarını kendisi görebiliyor. Kasıktan yapılan anjiyoda hastaların 1-2 gün hastanede kalması gerekiyordu. Ancak yeni yöntemle hasta kısa sürede ayaklanıyor. Hastane hizmetlerinden de tasarruf edilmiş oluyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@