Eczanelerde İlaç Bulmak Zorlaştı

Enflasyonun aniden yükselmesi ile birlikte ithal ilaçların temini zorlaştı ve eczaneler bu ilaçları getirememeye başladı.

Eczanelerde İlaç Bulmak Zorlaştı

Korsan Satışlar Başladı
Yüksek enflasyon nedeniyle bazı ilaçların temin edilemediği İzmir Eczacılar Odası Başkanı Tuncay Sayılkan tarafından ifade edildi. Sayılkan bazı ilaçların temininde güçlük çekildiğini ifade ederken bazı ilaçlara talepte dahi bulunulamadığını ifade etti. 

Enflasyonun bu kadar yüksek olması fırsatçıları da harekete geçirdi ve internet üzerinden ilaç satışları başladı. Bu satışlara karşı vatandaşlarımızı uyaran Sayılkan, bunun insan sağlığı için son derece tehlikeli olduğunu ifade etti. Bu sebeple vatandaşlarımızın reçetesiz ilaçlara itibar etmemesi gerektiği ifade edildi. Ticaret için böylesi hareketlere girişilmesi ise Sayılkan tarafından doğru karşılanmadı. 

Eczacılık Fakültesinde Ciddi Artış 
Sayıklan eczacılık fakültesinin sayısında ciddi bir oranda artış yaşandığını aktardı. Yurtdışında denkliği kabul edilen üniversiteler de hesaba katılınca durumun daha da vahim olduğunu ifade eden Sayılkan, mesleğin böylelikle değersizleştiğini aktardı. Ayrıca bunun böyle devam etmesi halinde eczacılık fakültesi mezunlarının iş bulmasının da bir hayli zorlaşacağını ifade etti. 

İnsan sağlığı açısından oldukça önemli olan ilaçların bu şekilde kara borsaya düşmüş olması da son derece üzüntü vericidir. Ancak bu konuda devletimiz tarafından gerekli önlemler alınacaktır. Böylelikle insanlarımızın sağlığı da güvence altına alınmış olacaktır. Vatandaşlarımızın ise bu tür dolandırıcılara ve sağlık tüccarlarına karşı dikkatli olmaları gerekmektedir.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE