E-Biyopsi Dönemi Başlıyor

Kanserin erken teşhis edilmesini sağlamak için yeni mikrodalga görüntüleme tekniği geliştirildi.

SAĞLIK 17.03.2019, 18:45
E-Biyopsi Dönemi Başlıyor

Geleceğin E-Biyopsisi
ODTÜ Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nevzat Gençer ve ekibinin geliştirdiği yöntemle kanserin erken teşhisi sağlanabilecek. Şu anda mamografi, ultrasonografi gibi yöntemlerle kanser teşhis ediliyor. Ancak kesin tanı koyabilmek için biyopsi yapılarak alınan hücrelerin patoloji sonucuna bakılıyor. Bu süreç hastalar için oldukça yorucudur. Bir de olumsuz sonuçlarla karşılaşan hastalar oldukça yıpranıyor. Geliştirilen yeni yöntemle bu süreç oldukça kolaylaştırılıyor. 

Geliştirilen mikrodalga görüntüleme tekniği sayesinde özellikle meme kanseri gibi küçük boyutlu ancak derin yerleşimli kanserler teşhis edilebilecek. Bu yöntem geleceğin elektronik biyopsisi olarak görülüyor. Elektro termal tekniklerle vücut sıcaklığı tespit ediliyor. Mikrodalga antenlerle kanserli olduğundan şüphelenilen bölgeye elektromanyetik dalga gönderiliyor. Alınan sinyallerle kanserli tümörler tespit edilebiliyor. Özellikle meme kanseri teşhisi için radyasyon içermeyen ve sıkıştırmadan teşhis sağlanıyor. 

Kullanılması Zaman Alacak
Şu ana kadar bu konuda ki proje tamamlandı. ODTÜ’lü 4 doktora ve 2 master öğrencisi bu alanda çalışmalara devam ediyor. Çalışmaların sonunda bu tekniğin hızlı ve güvenilir olması sağlanacak. Böylece sağlık sektöründe kullanılabilir hale gelecek. 

Bu yöntemin kullanılması ile kanser teşhisi için gerekli olan biyopsiye gerek kalmayacağı geleceğin e biyopsisi olarak görülüyor. Ağrısız, acısız, kısa sürede ve güvenilir kanser teşhisi sağlanacak. Hastalar bir nebze daha rahat edecek.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)