Düzenli Yürüyüş Yapanların Beyni Çok Daha Genç

İtalya’da yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre düzenli olarak yürüyüş yapmayanların beynindeki sinir hücrelerini üreten kök hücrelerde azalma oluyor.

SAĞLIK 06.06.2018, 00:09
Düzenli Yürüyüş Yapanların Beyni Çok Daha Genç

“Ayakta Kal, Hayatta Kal”
Ayakta kal, hayatta kal mottosunu doğrulayan bir bilimsel çalışma daha yapıldı. İtalya Pavia ve Milano Üniversitesi tarafından yapılan çalışmanın sonuçları bir tıp dergisinde yayınlandı. Yapılan araştırmaya göre bacaklarını yeteri sıklık ve yoğunlukta hareket ettirmeyenlerin beynindeki sinir hücrelerini üreten kök hücreler ölüyor. Bacakları yeteri kadar hareket ettirmenin yolu ise yürüyüş yapmaktan geçiyor. 

Daha önce yapılan çalışmalar düzenli yürüyüşün Alzheimer ve damar hastalıklarına bağlı bellek kayıplarını azalttığını göstermişti. Yani düzenli ve tempolu yürüyüş yapan kişilerin beyni daha genç ve dinç oluyor. 

Kanseri Önlüyor
Düzenli yürüyüş yapan kişilerde kanser riski de azalıyor. Başta karaciğer, böbrek, kalınbağırsak gibi kanser türleri olmak üzere meme, yumurtalık, prostat kanserlerine daha az yakalanılıyor. Egzersizler sayesinde kötü huylu hücreler daha az ürüyor ve ürese bile daha az büyüyor. Düzenli egzersiz yapmak insülin seviyesini düşürüyor, östrojen seviyesini azaltıyor. Böylece meme kanserini önlüyor. Yani düzenli olarak yürüyüş yapmak kansere karşı bir kalkan görevi görüyor. Hatta kanser tedavisi gören kişilerde de tedaviye destek oluyor. 

Bugüne kadar yapılan araştırmalar gösteriyor ki düzenli olarak yürüyüş yapan kişiler her halükarda sağlığına katkı sağlıyor. Daha genç bir beyin için yürüyüş yapmak gerekiyor.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)