Düşükleri Önleyen Sentetik Embriyo Üretildi

İnsanların hamilelik döneminde sorunlar ile karşılaşmaması için sentetik embriyo üretilerek; düşük tehlikesi ortadan kaldırıldı.

SAĞLIK 07.05.2018, 10:28
Düşükleri Önleyen Sentetik Embriyo Üretildi

Sentetik Embriyo Üretildi

Hamileliğin özellikle ilk aylarında oluşan hamilelik düşüklerinin önlenmesi için sentetik embriyo üretildi. Hamilelik, kadınların en özel zamanlarıdır. Rahminde bir bebek büyüten kadın bu durumdan oldukça mutluluk duyar. Ancak kimi zaman da gebelik sırasında istenmeyen durumlar oluşabilir. Oluşan bu durumlar için önceden önlem almak adına bilim adımları bir araştırmaya imza attı.

Hamileliğin ilk aylarında oluşan düşüklerden anne adayları son derece olumsuz etkilenir. Bu nedenle de anne adaylarına en iyi çözümler bulunmaya çalışılır. Yapılan son çalışmalar da sentetik embriyo üretilerek rahme yerleştirilmesini söz konusu hale getirir.

İyi Haber Hollandalı Bilim Adamlarından Geldi

Hollandalı bilim adamları ilk kez üretilen sentetik embriyo konusunda başarıya ulaşıldığını açıkladı. Üstelik Hollandalı bilim adamlarının ürettiği sentetik embriyolar, sperm ya da yumurtalıktan üretilmemiştir. Fare kök hücreleri kullanılarak kadınların düşük yapmasının önüne geçecek sentetik embriyo üretilmiştir.

Farelerin kök hücrelerinden üretilen sentetik embriyolar, dişi farelerin rahim duvarlarına yerleştirildi. Bunun üzerine de sahte embriyonun sorunsuz bir şekilde büyüdüğü ortaya çıkarıldı. Hollandalı bilim adımları bu yöntemin insan ya da hayvanların klonlanması sırasında kullanılmayacağını ifade etti. Sadece gebelikteki düşük tehlikesinin ortadan kalkması için kullanılan bu uygulama ile kısa sürede kadınların büyük korkusu da ortadan kalkar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)