Duş Başlıklarındaki Ölümcül Tehlike

Klimalarda bulunan ve ölümcül riskler taşıyan lejyoner adlı mikrobun duş başlıklarında da bulunabileceğini ifade eden uzmanlar temizliğe dikkat çekiyor.

SAĞLIK 29.07.2018, 23:12
Duş Başlıklarındaki Ölümcül Tehlike

Komaya Sokabilir

Klimalarda gerektiği gibi temizlik yapılmaması sebebiyle oluşabilen lejyoner mikrobunun duş başlıklarında da oluşabileceği Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi olarak çalışan Doç. Dr. Sulhattin Arslan tarafından dile getirildi. Arslan duş başlıklarının gerektiği gibi temizlenmemesi durumunda lejyoner mikrobunun buralarda da oluşabileceğini belirtti. Bu mikrop ise kişilerde komaya kadar varabilecek risklere neden olabiliyor.

Toplu Kullanılan Alanlara Dikkat

Özellikle otel, yurt, pansiyon gibi toplu bir şekilde kullanılan duş başlıklarına dikkat edilmesi gerekiyor. Bu gibi yerlerde temizliğe yeteri kadar önem verilmemesi durumunda mikrop oluşabiliyor ve kullanan kimselere bulaşması söz konusu olabiliyor.

Arslan’a göre hastalığın pek çok belirtisi bulunuyor. Bunlardan başlıcaları ise ishal, kas ağrıları, kuru öksürük ve baş ağrısı olarak sıralanabilir. Bu mikrop diğer zatürree mikroplarından farklı olarak ateşi yükseltirken nabzı düşürmektedir. Dolayısıyla bu hastalığın teşhis edilmesinde önemli bir bulgu olarak kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra idrar tetkikleri de yapılarak teşhis koyulmaya çalışılmaktadır.

Kişiler bu mikroba yakalandıktan 2-3 gün sonra belirtileri ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi teşhis ne kadar erken koyulursa o kadar erken tedavinin gerçekleşmesi mümkün olacaktır. Bu sebeple kişilerin doktorlarına acil başvurmaları önem arz etmektedir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)