Dünyada 300 Milyon Hepatit Hastası Var

28 Temmuz Dünya Hepatit Günü sebebiyle Türk Karaciğer Vakfı Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Çakaloğlu açıklamalarda bulundu.

SAĞLIK 27.07.2018, 22:22
Dünyada 300 Milyon Hepatit Hastası Var

Hastalar Habersiz

Çakaloğlu dünya üzerinde 300 milyon hepatit B hastası olduğunu iade etti. 100 milyon da hepatit c hastası mevcut. Ancak bu hastaların %80’i hastalığından habersiz. Bu yüzden herkesi test yaptırmaya ve hastalıklarının farkına vararak tedavi olmaya davet ediyorlar.

Bu hastaların dörtte biri yani 100 milyon kadar kişi karaciğer sirozu ya da karaciğer kanseri olma riski ile karşı karşıya. Bu yüzden hepatit B ve C oldukça önemseniyor. Hastalığının farkına varan kişiler daha kötü sonuçlar ortaya çıkmadan tedavi olmalı. Kronikleşen virüs 10 ile 50 yıl arasında kendisini gösteriyor. Aradaki dönem sessizce geçtiğinden hastalar fark etmiyor. Belirtisi olsun olmasın herkesin test yaptırarak önlem alması gerekiyor.

Hastalığın teşhisi konulduktan sonra tedavi ediliyor ve siroz, kanser riski ortadan kalkıyor. Bu sebeple kişilerin test yaptırması çok önemli. Hastalığın tedavisi yeterli ancak farkındalık yetersiz.

Kronik Hastalık

Hastalığın erken dönemde teşhis edilme oranının şimdikinin 3-4 katına çıkarılması gerektiğini söyleyen Çakaloğlu, her sene kronik hepatit B ve C hastası olan en az 15 bin kişinin tedavi edilmesi gerektiğini ifade etti. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2030 yılına kadar belirlenen Viral Hepatitlerin Eliminasyonu hedeflerine bu şekilde ulaşılacağını ifade etti.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)