Dünyada 100 Bin Kişiden 15’i Ani İşitme Kaybı Yaşıyor

Ani işitme kayıpları dünya üzerinde 100 bin kişiden 15’inde görülüyor ve bu kayıpların %90’ının ise sebebi bilinmiyor.

SAĞLIK 13.08.2018, 17:19
Dünyada 100 Bin Kişiden 15’i Ani İşitme Kaybı Yaşıyor

Az Duyuyorsanız Dikkat Edin

Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdem Atalay Çetinkaya ani işitme kayıplarına dikkat çekti. Kişinin önceden herhangi bir şikayeti olmamasına rağmen son 72 saat içinde sesleri az duyuyorsa ya da hiç duyamıyorsa mutlaka bir hekime başvurmalı. Genellikle tek kulakta başlayan ani kayıpların sebebi %90 oranında bilinmiyor. Bu sebeple tedavisi de yapılamıyor.

Sinir sistemini etkileyen viral enfeksiyonlar, travma geçirmek, çok şiddetli sese maruz kalmak, metabolizma bozukluğu, damar hastalıkları, bağışıklık sistemi hastalıkları, iç kulak hastalığı, beyin sapı tümörü, bazı ilaçların yan etkisi ya da sistemik hastalıklar gibi pek çok sebebi olabiliyor. Hastalarda işitme kaybının yanı sıra uğultu ya da kulakta tıkanıklık yaşanabiliyor.

Bir hekime başvurulduğunda yapılan muayene ve işitme testi ile teşhis konulabilir. İşitme kaybı varsa ayrıntılı kan tahlilleri ve manyetik rezonans incelemesi de yapılır. Çocuklarda kulak tomografisi çekilebilir.

Vakaların 2/3’ü Kendisi İyileşiyor

Nedeni teşhis edilemeyen ani işitme kayıplarının 2/3’ü kendiliğinden iyileşebiliyor. İşitme kaybı çok ağırsa, baş dönmesi eşlik ediyorsa ve ilk hafta içinde müdahale edilmemişse iyileşme şansı azalıyor. Eğer hasta şikayetleri başlar başlamaz tedaviye başlarsa iyileşme beklentisi artıyor. Kişiler son 72 saat içinde fark ettikleri işitme kaybı için mutlaka hekime başvurmalılar.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)