Dünya Zika Virüsünü Konuşuyor Peki, Türkiye’de Var Mı

Dünya üzerinde her geçen gün yayılan Zika virüsü, Türkiye’de de endişelere neden oldu. Peki bu virüs nedir, zararları nelerdir?

SAĞLIK 10.01.2018, 22:12
Dünya Zika Virüsünü Konuşuyor Peki, Türkiye’de Var Mı

İlk olarak Güney Amerika’dan yayılmaya başlayan zika virüsü 20’den fazla ülkeyi etkilediği için gündemden düşmek bilmiyor. Virüs şimdiye kadar ülkemizde de 4 kişide görüldü. Bu durum Türkiye’yi de alarma geçirdi. Bu virüs insan vücudunda ölüme varan zararlar veriyor. Özellikle hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde anormallikler yaşanıyor. En çok görülen ise yeni doğan bebeklerdeki küçük kafa sendromu. Peki zikanın zararları neler?

Zika Taşıyıcısı Sinekler

Zika virüsü Güney Afrika’dan başlayan bir virüs. Bu virüsün taşıyıcısı ise bazı sinek türleri. Bu yüzden yurt dışına çıkan insanlarda bu hastalık daha çok görülüyor. Ülkemizde de bu virüsün taşıyıcısı olan iki sinek türü tespit edildi.

Aedes aegypti ve albopictus sinekleri ülkemize tehlike yaymaya devam ediyor. Bu türler en çok Doğu Karadeniz, Batum, Gürcistan ve Kırım yarımadasına kadar uzanan bölgede görülüyor. Ülkemizde albopictus sineği çok daha yaygın olarak görülüyor. Özellikle Batı Trakya’da İstanbul’da, Doğu Karadeniz’de ise Giresun'da bu tür aktif olarak görülüyor. Sineğin 5-7 yıl kadar zaman dilimi içerisinde

İstanbul’a yayılması bekleniyor. Sineğin adaptasyon gücü yüksek olduğundan kolay yayılım gösteriyor ve kış aylarında dahi kolayca hayatta kalabiliyor. Vatandaşların bunu bilerek daha dikkatli olması gerekiyor.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@