Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri Düzenlendi

14 Kasım Dünya Diyabet Günü sebebiyle ülkemiz ve dünya genelinde çeşitli etkinlikler düzenlendi ve mavi renk kıyafetler giyildi.

Dünya Diyabet Günü Etkinlikleri Düzenlendi

10 Milyon Diyabet Hastası Var
14 Kasım Dünya Diyabet Günü olması sebebiyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinlikler ile diyabet hastalığına karşın farkındalık oluşturmaya çalışıldı. Zira ülkemizde 10 milyona yakın diyabet hastası olduğu belirtilirken bunlardan 3 milyonunun diyabet hastası olduğunu bilmediği Prof. Dr. Behzat Özkan tarafından belirtildi.

Şeker hastalığının yaş gözetmediği de bilinen gerçeklerden birisidir. Nitekim ülkemizde 20 bin kadar çocuğun şeker hastası olduğu biliniyor. İşte bu sebeple kendisini normal hissedenlerin dahi giderek şekerlerini ölçtürmesi gerekiyor. Erken safhada tespit edilen şeker ile mücadele etmek de bir o kadar kolaylaşıyor.

Beslenme En Önemli Faktör
Diyabet hastalığına karşın alınabilecek en iyi tedbirlerden birisi düzenli ve bilinçli beslenmedir. Bu bağlamda fastfood yiyeceklerden ziyade ev yemeklerinin tercih edilmesi daha isabetli olacaktır. Şekerli içeceklerden uzak durmak ve bolca hareket etmek de bu hastalık ile mücadelede en önemli yardımcılardan birisidir. 

Aşırı şekerli yiyecek ve içecekler tüketmenin tek riski diyabet hastalığı da değildir. Bunun yanı sıra kalp ve damar tıkanıklıkları gibi rahatsızlıklar da şeker ile doğrudan ilişkilidir. İşte bu sebeple sağlıklı bir yaşam içinşekerin azaltılması hareketin artırılması gerekmektedir. Dünya Diyabet Günü de bunun için iyi bir fırsat oluşturmuştur.

Kamu Personel Alımı

YORUM EKLE