DSÖ Korona Tedavisine Gerek Olmadan! İyileşiyorlar

Yapılan bir araştırmaya göre “Dünya Sağlık Örgütünün” Avrupa’da çocuklarda yapılan koronavirüs araştırmasında çocukların hastalıktan daha az etkilendiği ve tedaviye daha az ihtiyaç olduğu çıktı. İşte tüm detaylarıyla haberimizde…

SAĞLIK 28.06.2020, 21:16
DSÖ Korona Tedavisine Gerek Olmadan! İyileşiyorlar

Çocuklarda Ölüm Nadir Görülüyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa’da 3-18 yaş arasındaki koronavirüs teşhisi konulan 582 çocukta inceleme yapıldı. Salgının zirve yaptığı Nisan ayında hastalığa yakalanan çocuklar 82 ayrı hastanede tedavi gördü ve sağlığına kavuştu. Bu çocuklardan 4’ü hayatını kaybederken diğerleri iyileşti. Hayatını kaybeden çocuklardan 2’sinin bilinen başka bir rahatsızlığı olduğu görüldü.

Çalışmada çocukların hastalığı genellikle hafif geçirdikleri görüldü. Ancak ağır geçirenlerde uygulanacak tedavinin yetersiz kaldığı belirtildi. Bu konuda araştırma yapılması gerekiyor.

10 Yaş Altında Ölüm Yaşanmadı

Çocukların yarısından fazlasının tedavisi hastanede devam etti. Yüzde 8’i ise yoğun bakımda tedavi gördü. 10 yaş altındaki çocuklarda can kaybı yaşanmadı. Çocuklardan yüzde 65’inin ateş, yüde 54’ünün üst solunum yolu enfeksiyonu, yüzde 25’inin zatürre ve yüzde 22’sinin sindirim sorunları vardı. Yüzde 16’sında ise hiçbir belirti görülmediği halde sonuçları pozitif çıktı.

Ayrıca hastalığı hafif atlatanlara test yapılmadı ve hastaneye yatırılmadılar. Böylece çocuklarda vaka sayısı daha azdır.

Diğer bir sonuç ise çocukların hastalığı ağır geçirmesi halinde yoğun bakım desteğine daha fazla ihtiyaç duydukları oldu. Ancak yetişkinlerde uygulanan tedavilerin tamamı çocuklara uygulanamıyor. Bu nedenle çocuklarda tedavi seçeneklerinin arttırılması için araştırmalar devam ediliyor. Böylece çocuklarda ölüm oranı daha da aza indirilebilir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)