Dövme Vücuda Zararlı Mı?

Doç. Dr. Hayati Akbaş dövmenin sağlığa zararları için açıklamalarda bulundu ve kesinlikle yasaklanması gerektiğini ifade etti.

SAĞLIK 11.08.2018, 23:01
Dövme Vücuda Zararlı Mı?

Sağlık Bakanlığı Düzenleme Yapmalı

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Hayati Akbaş, dövme yaptıranların sağlık, sosyal, ailevi ve psikolojik sorunlara yol açabileceğini söyleyerek zararlarını anlattı. Vücuda yapılan dövmelerin sağlık açısından kesinlikle sağlık açısından uygun olmadığını söyleyen Akbaş, bugünkü yapılış şeklinin yasak olması gerektiğini belirtti. Ne olduğu bilinmeyen maddelerin, sağlık açısından uygun olmayan ortamlarda ve ehliyetsiz kişilerce yapılmasının sakıncalı olduğunu aktardı.

Dövme Neden Zararlı?

Sövme dünyada hızla yayılan bir uygulama olsa da Akbaş’a göre dövme, cerrahi bir müdahaledir ve uygunsuz koşullarda yapılmamalı. Çünkü dövmedeki maddeler vücut ve deri bütünlüğünü bozar, kalıcı bir deformasyon yaratır. Enjekte edilen maddelerin uzun vadede sağlığa olan etkisi henüz belirlenmemişti. Vücuda vereceği hasar ya da kanser yapma riski belli değildir. Aynı zamanda dövmeler toplumun ruh ve beden sağlığını, kişilerin evlilik ya da işlerini etkiler. Akbaş’a göre dövme sadece sağlık alanında bir kamuflaj yöntemi olarak kullanılmalıdır. Ameliyat ya da yara izi gibi durumlarda avantaja dönüşebilir.

Dövme yapan kişiler şimdilerde çarşı pazarda sahilde faaliyet gösteriyor. Ancak bu kişilerin sağlık eğitimi olan kişiler olması gerekiyor. Bu şekilde yapılan dövmelere Sağlık Bakanlığı müdahale etmeli ve kesinlikle yasaklanmalı. Aksi takdirde bulaşıcı hastalıklar için zemin hazırlanacaktır.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)