Domuz Gribi Salgını Mı Var

Hastanelerin grip hastaları ile dolup taşması akıllara domuz gribi vakasının yeniden mi başladığı sorusunu getirdi. Ancak uzmanlar durumun farklı olduğunu açıkladı.

SAĞLIK 11.01.2019, 22:25
Domuz Gribi Salgını Mı Var

Domuz Gribinin Alt Virüsü
Hastanelerde grip şikâyetiyle gelen kişilerin sayısının hayli yüksek olması vatandaşlarda domuz gribi korkusunun yeniden ortaya çıkmasına neden oldu. Ancak konu ile ilgili açıklama yapan uzman doktorlar vatandaşları rahatlattı. Zira domuz gribi virüsünün bir alt kategorisinde yer alan virüsün yaygın olduğu ifade edildi ve domuz gribinin söz konusu olmadığı belirtildi. Virüsün her sene kılık değiştirdiğini ifade eden uzmanlar mevsimsel şartlar dolayısıyla da grip vakalarında artış olduğunu ifade ettiler. 

Uzun Süreli Ateşe Dikkat 
Uzmanlar grip belirtilerinin ortaya çıkması ile birlikte hemen paniğe kapılmamak gerektiğini dile getiriyorlar. Eğer 5 günden uzun süren bir ateş söz konusu ise bu durumda derhal doktora başvurulması gereklidir.

Ayrıca hastalık süresi boyunca iyi bir şekilde istirahat edilmeli ve ılık içecekler tüketilmelidir. Doktorun verdiği antibiyotik ve diğer ilaçların haricinde herhangi bir ilacın kullanılmaması da gereklidir. Zira bu ilaçlar yan etki yapabilir ve hastalığın daha da çok ilerlemesine yardımcı olabilir. 

Bunlar haricinde her grip belirtisinde hemencecik panik yapmak doğru değildir. Bunun yerine doktor tavsiyelerine uymak ve sağlıklı beslenmek gereklidir. Eğer bunlara riayet edilirse herhangi bir sorun kalmayacaktır. Ayrıca hastalığa yakalanmamak için de özel çaba göstermek gereklidir.

Kaynak: Kamu Personel Alımı
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@